درشکه‌های اسب، رمانتیک یا آزار حیوانات؟

horse carriage 

استفاده از اسبها برای کشیدن درشکه‌ها هنوز هم در خیلی از شهرهای توریستی دنیا یا حتی در عروسی‌ها و مراسم‌های دیگر رواج دارد. شوربختانه مردم به این درشکه‌ها به عنوان نمادهای رمانتیک نگاه می‌کنند و نمی‌خواهند از فاکتورهای رنج این حیوانات فوق‌العاده چیزی بدانند.
اسب‌ها به هیچ عنوان برای کار در شهرها ساخته نشده‌اند. زمین سفت شهری، برای این حیوانات یک عامل درد و رنج است و این در حالی است که آنها هر روز سال از گرم‌ترین روز تابستان گرفته تا سردترین روز زمستان و  در تمام طول روز باید روی این زمین سخت راه بروند یا بایستند و مرتب باری به مراتب سنگین‌تر از توان جسمیشان را بکشند. سم‌های آنها روی زمین سخت فرسوده می‌شود، آنها بیشتر اوقات از درد و سستی پاهای خود رنج می‌برند یا زخمی هستند و اغلب زخم‌ها و آسیب‌های آنها درمان نیز نمی‌شود. بیشتر آنها در تابستان سایه‌بانی ندارند و تمام روز را زیر آفتاب سوزان می‌گذرانند. گاهی حتی آب کافی به این حیوانات داده نمی‌شود. هر سال تعداد زیادی از این اسبها در نتیجۀ سکتۀ قلبی در نتیجۀ گرما و کار بی‌وقفه در خیابان‌ها بر زمین می‌افتند و می‌میرند. علاوه بر این، سر و صدای شهری برای این حیوانات سرسام‌آور است. آنها برای زندگی در محیطهای شلوغ ساخته نشده‌اند.

از طرف دیگر، کار کردن اسب‌ها در خیابان می تواند باعث بروز حادثه برای مردم یا خود آنها شود. اسب‌ها همه چیز را سیاه و سفید و دوبعدی می‌بینند. در نتیجه ممکن است برای نمونه یک دریچهٔ فاضلاب را به صورت چاهی بی‌انتها ببینند، به شدت وحشت کنند و رم کنند و یا ماشین‌ها و ترافیک باعث ترس آنها شود. استفاده از چشم‌بند هم ظلم دیگری است که در حق این حیوانات می‌شود. اسب‌ها حیوانات گیاه‌خوار هستند و  تمام حواس آنها طوری تعبیه شده است که به محض احساس خطر میدان دید بزرگی داشته باشند، بتوانند وضعیت اطراف خود را به خوبی برآورد کنند و در صورت لزوم فرار کنند. چشم‌بند با طبیعت اسب‌ها سازگار نیست.
مسئلۀ مهم دیگری که خیلی از مردم به آن فکر نمی‌کنند و یا خیلی خوش‌بینانه به آن نگاه می‌کنند این است که وقتی این اسب‌ها پیر یا فرسوده یا بیمار می‌شوند، چه اتفاقی برایشان می‌افتد؟ بازنشستگی در یک نقاهتگاه اسبها؟ مسلماً این یک رویا است. بیشتر این اسب‌ها پس از فرسوده یا بیمار شدن، کشته می‌شوند و گوشتشان به حیوانات وحشی در باغ‌وحشها و سیرکها خورانده می‌شود. در برخی از کشورها که خوردن گوشت اسبها ممنوع نیست، ممکن است گوشت آنها به مصرف انسانی برسد و بعضی از کشورها که به علت مسائل بهداشتی کشتن این حیوانات برای مصرف انسانی را ممنوع کرده‌اند، این حیوانات فرسوده را به کشورهایی که در آنها کشتارگاههای اسب وجود دارند صادر می‌کنند.
نه، آزار حیوانات "رمانتیک" نیست. از این کار حمایت نکنیم و به دیگران نیز آگاهی‌رسانی کنیم.

horse carriage cruelty

horse carriage cruelty2

 

منبع:

http://www.peta.org/issues/animals-in-entertainment/animals-used-entertainment-factsheets/horse-drawn-carriages-don-t-get-taken-ride