پر و حقوق حیوانات

down

شاید بیشتر ما فکر کنیم پر داخل بالش‌ها، پالتوها و کت‌ها حتماً از حیوانات کشته شده برای گوشت به دست می‌آیند. این قضیه همیشه درست نیست. گاهی هم پرها از حیوانات زنده (معمولاً غازها) کنده می‌شوند. به دلیل آنکه کندن پرها از جنازه‌های حیوانات، شستن و خشک کردن آنها به صورت ماشینی انجام می‌شود، ممکن است این پرها کیفیت مطلوبی نداشته باشند. در کشور انگلیس، یک کیلو پر کنده شده از جنازه‌های حیوانات به قیمت حدود ۱٫۵ پوند فروخته می‌شود. در عوض، پرهای نرم کنده شده از روی سینه، زیر بال‌ها و زیر گردن پرندگان زنده، پر با کیفیت مطلوب محسوب می‌شود و به قیمت کیلویی ۲۲  پوند فروخته می‌شود ولی قیمتی که پرندگان برای این نوع پر پرداخت می‌کنند بسیار بیشتر است. در لهستان، اوکراین، روسیه، مولداوی و مجارستان، گروه‌هایی موسوم به گروه‌های پَرکَن وجود دارند. این گروه‌ها مرتب از این پرورشگاه غاز به آن پرورشگاه غاز در حرکت هستند و پرهای غازها را به صورت دوره‌ای می‌کنند. آنها پرندگان وحشت‌زده را به زور در میان پاهای خود قرار می‌دهند، کاری که گاهی باعث شکستگی بال‌ها و پاهای پرندگان می‌شود، سپس با کمال خشونت پرها را می‌کنند. این کار درد فوق‌العاده شدیدی برای پرندگان دارد و باعث به وجود آمدن زخم‌های بزرگ و کوچک زیادی روی بدن آنها می‌شود. کارگران، زخم‌های بزرگ را با نخ و سوزن و بدون بی‌حسی می‌دوزند. تعدادی از پرندگان، در نتیجۀ عفونت زخمها می‌میرند و بقیه وحشت‌زده به زندگی دردناک خود ادامه می‌دهند تا پنج هفتۀ دیگر که پرها دوباره در بیایند و دوباره گروه پرکن برای کندن پرها بیاید. پرهای غازهای خاکستری که برای «پاتۀ جگر» پرورش داده می‌شوند، یک یا دو بار قبل از کشتار کنده می‌شود. پرهای غازهای سفید که برای گوشت پرورش داده می‌شوند، تا زمان کشتار یعنی ۲۶ هفتگی، حداکثر سه بار کنده می‌شود. از هر غاز، حدود ۱۵۰ گرم پر مرغوب به دست می‌آید که برای پر کردن یک بالش متوسط کافی است. برای پر کردن یک کت، پر سه پرنده لازم است. «موسسۀ پر اروپا» ادعا می‌کند که «فقط» ۲ درصد پرهای ارائه شده در بازار اروپا از پرندگان زنده کنده می‌شوند (چون عمل کندن پرها معمولاً فقط شامل غازها می‌شود و اردک‌ها را در بر نمی‌گیرد) ولی نمی‌توان با اطمینان گفت که پرهای یک کت یا بالش از کجا آمده است چون گروه‌های پرکن، پس از کندن پرها آنها را به دلال‌های پر می‌فروشند. این دلال‌ها معمولاً پرهای باکیفیت (کنده شده از حیوانات زنده) و پرهای نامرغوب (پرهای کنده شده از اجساد) را با هم مخلوط می‌کنند و می‌فروشند. به همین دلیل، بیشتر تولید کنندگان لباس یا بالش و غیره حتی اگر خودشان نخواهند از پرهای کنده شده از پرندگان زنده استفاده کنند، نمی‌توانند با اطمینان بگویند که تمام پرهای مورد استفاده در محصولاتشان از پرندگان ذبح شده می‌آیند. 

از طرف دیگر، حتی پرهایی که از حیوانات ذبح شده کنده شده‌اند، محصول خشونت هستند. تولید پاتۀ جگر در بسیاری از کشورها و از جمله اتحادیۀ اروپا ممنوع است ولی مجارستان که یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان پر در اروپا و دنیاست، به این قانون احترام نمی‌گذارد. بیشتر پرهایی که از جنازۀ غازها در این کشور کنده می‌شوند، از غازهایی می آیند که برای «پاتۀ جگر» پرورش داده می‌شوند. به این ترتیب، بسیاری از مصرف کنندگان، که هرگز و هرگز یک محصول غیر انسانی مانند «پاتۀ جگر» را نمی‌خرند، نادانسته کت یا پالتو یا بالشی را می‌خرند که از غازهای پرورش داده شده برای «پاتۀ جگر» آمده‌اند. 
در دنیای امروز، ما به پر پرندگان نیازی نداریم. اگر می‌خواهید به خشونت در برابر حیوانات و کشتار آنها پایان دهید، لطفاً محصولاتی را بخرید که با پَر پر نشده‌اند. در هنگام خرید بالش، لحاف، بالش‌های تزئینی، کت، پالتو و غیره برچسب کالا را بخوانید و مطمئن شوید که محصول با پَر پر نشده است.

این فیلم  که با دوربین مخفی گرفته شده است، کندن پر از غازهای زنده را نشان می‌دهد. برای پر کردن یک لحاف یک نفره (که قابل مقایسه با یک پالتو است)، پر ۷۵ پرنده باید کنده شود. راضی نشویم که برای یک لحاف یا کت یا بالش ما این همه رنج به حیوانات روا شود. 

کندن پر از شترمرغ‌های زنده برای تزئینات، گردگیر و غیره هم معمول است. پرورش شترمرغ برای چرم و گوشت در ۱۰۰ کشور دنیا رایج است. پرهای آنها نیز هر ۷ ماه یک بار و همچنین پس از کشته شدن کنده می‌شود.

 


منابع:


http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2240096/Feathers-ripped-birds-backs-gaping-wounds-sewn-pain-relief-The-barbaric-cost-winter-coat.html#ixzz3UjG3au56
http://www.veganpeace.com/animal_cruelty/downandfeathers.htm