حیوانات خانگی

barnie cut

بعضی از حیوانات مانند سگ‌ها و گربه‌ها توسط انسان اهلی شده و به همنشین انسان‌ها تبدیل شده‌اند. بیشتر این حیوانات، چنان به انسان‌ها و زندگی در کنار آنها خو گرفته‌اند که قادر به زندگی در طبیعت نیستند. حقوق بیشتر این حیوانات نیز مانند حیوانات پرورشی زیر پا گذاشته می‌شود مخصوصاً در کشور ما وضعیت حیوانات خانگی به مراتب بدتر از بسیاری از نقاط دیگر دنیاست. متاسفانه حس حیوان‌دوستی آن گونه که باید و شاید در ایرانیان رشد نکرده است چون در کشور ما هیچ گاه به آموزش مسائل اخلاقی در قبال حیوانات ارج و بها داده نشده است. بسیاری از مردم سعی می‌کنند از رابطه با حیوانات فرار کنند و این بی‌میلی و بی‌تفاوتی را به کودکان خود نیز منتقل می‌کنند. در کشور ما حیوان‌آزاری در میان کودکان کاملاً رایج است.  کودکان و نوجوانان با الهام از آموزش والدین خود که حیوانات را کثیف یا ترسناک می‌دانند در خیابان‌ها به آزار و اذیت گربه‌ها، سگ‌ها، مارمولک‌ها، پرندگان و حیوانات دیگر می‌پردازند. معمولاً این خشونت در روح کودکان و نوجوانان ریشه می‌دواند و بعدها در قالب عواقب دیگر مانند خشونت در برابر انسان‌ها بروز می‌کند. شاید وقت آن فرا رسیده است که کمی در طرز تفکر خود تجدید نظر کنیم.

dog in room

 

پناه دادن به حیوانات بی‌پناه

cat1

به حیواناتی که به شما پناه آورده‌اند پناه دهید و اگر جا و شرایط لازم برای میزبانی آنها را ندارید، آنها را به دست افراد مناسب بسپارید. مخصوصاً در کشور ما بسیار پیش می‌آید که مثلاً یک گربۀ ماده در انبار یا زیرزمین یا حیاط یک خانه بچه می‌گذارد و صاحب‌خانۀ باوجدان (!) به محض دیدن بچه گربه‌ها، آنها را داخل کارتون گذاشته، به محلی دور می‌برد تا به قول خودش از شرشان خلاص شود. آنچه خیلی باعث تعجب است این است که در بیشتر مواقع یک زن پشت این قضیه است. قاعدتاً یک زن و مخصوصاً یک مادر باید بیشتر از هر کس دیگری در این دنیا حال گربۀ مادر بیچاره را که چند دقیقه بچه‌هایش را تنها گذاشته است تا چیزی برای خوردن پیدا کند و به محض برگشتن تنها جای خالی بچه‌هایش را می‌بیند، بفهمد ولی مثل این که احساسات مادرانۀ خیلی از زنان تنها به علاقه به فرزندان خودشان محدود می‌شود.

دست رد به سینۀ حیوانات نزنید، آنها هم مانند ما سرشار از عواطف وغم‌ها هستند. شاید سرنوشت این بوده است که آنها روی کمک، مهربانی و سخاوت شما حساب ‌کنند.

  

حیوانات کثیف نیستند!

وسواس بیش از حد به خرج ندهید. اگر سگ و گربه و حیوانات خانگی دیگر عامل عفونت بودند، نصف مردم جوامع غربی دچار بیماری‌های عفونی یا میکروبی بودند چون در بیشتر خانه‌ها سگ یا گربه یا حیوانات خانگی دیگر وجود دارد و خیلی از بچه‌ها از همان ماه‌های اول زندگی با حیوانات سر و کار دارند.

 مسلماً رعایت بهداشت حیوانات خانگی، واکسیناسیون و غیره بسیار اهمیت دارد ولی این به آن معنی نیست که اگر بچۀ شما به یک گربۀ خیابانی دست زد یا یک سگ خیابانی را به خانه آورد مریض می‌شود. 

 با دیدن سگ یا گربه ای که پوست و چشم های کثیف یا زخمی دارد، هراسان نشوید. با چند هفته غذا و مراقبت کافی هر کدام از  این حیوانات می توانند به "مدل" های زیبا تبدیل شوند.

 فراموش نکنید یک کودک زیبا و دوست داشتنی هم بعد از یک هفته سرگردانی در خیابان، گرسنگی، سرما و ... چندان ظاهر خوبی ندارد.