نگهداری از حیوانات خانگی

اگر می‌خواهیم سرپرستی حیوان یا حیواناتی را بر عهده بگیریم، چند اصل ساده را فراموش نکنیم:

 

حیوان‌دوستی یا حیوان‌آزاری؟

حیوان‌آزاری همیشه از روی نفرت نیست. گاهی مرز بین حیوان‌دوستی و حیوان‌آزاری بسیار باریک است. همۀ ما در زندگی روزمره برخی از نمونه‌های حیوان‌آزاری را که به نام حیوان‌دوستی بر حیوانات تحمیل می‌شوند می‌بینیم. گاهی احساسات پاکی هم پشت این نوع رفتارها وجود دارد ولی گاه ناآگاهی و گاه خودخواهی باعث می‌شود که دوستی ما تبدیل به دوستی خاله خرسه شود.
 

اسیر کردن حیواناتی که می‌توانند به صورت مستقل در طبیعت زندگی کنند؟

اگر حیوانی امکان زندگی آزاد در طبیعت را دارد، او را اسیر نکنیم. نگهداری یک یا حتی چند بلبل در قفس در حالی که صدها و هزاران بلبل آزادانه در شهر زندگی می‌کنند و مشکل خاصی برای زندگی شهری ندارند، نشانۀ حیوان‌دوستی ما نیست. نگهداری یک موش یا خرگوش در قفس یا نگهداری یک همستر در یک محفظهٔ آکواریوم، نشانۀ حیوان‌دوستی نیست. زندانی کردن یک حیوان وحشی در صورتی که حیوان بدون کمک ما قادر به زندگی در طبیعت باشد، حیوان‌آزاری است. در مورد حیواناتی مثل موش‌ها، پرندگان کوچک، حیوانات وحشی اسیر، لاک‌پشتها و ... که هنوز قابلیت زندگی در طبیعت را دارند، بهتر است در مورد زندگی طبیعی حیوان تحقیق کنیم و در صورت امکان کم کم شرایطی فراهم کنیم که حیوان بتواند به طبیعت بازگردد یا لااقل شرایطی فراهم کنیم که تا حدودی به شرایط طبیعی زندگی حیوان شبیه باشد. با آوردن بهانه‌هایی مثل «خودش هم به من یا به اینجا عادت کرده است» یا «اگر هم من آزادش کنم، کس دیگری او را اسیر میکند» خود را گول نزنیم! 


گرفتن خوشی‌های حیوان برای خوشی خودمان؟

نگهداری یک بلبل خرمای تنها در یک قفس، حیوان‌آزاری است نه حیوان‌دوستی. اگر برای آنکه پرنده بخواند، او را تنها نگه داشته‌ایم، بهتر است به جای نگهداری این پرنده، صدای آواز یک بلبل را ضبط کنیم و از ضبط صوت یا کامپیوتر برای پخش مداوم صدا استفاده کنیم! ما زندانبان حیوانات نیستیم. بهتر است عشق خود را به حیوانات با آزاد کردن آنها (در صورت امکان) و یا حداقل با فراهم کردن اسباب شادی آنها نشان دهیم نه با گرفتن خوشی‌های آنها. 


خرید حیوانات؟

خرید حیوانات چه ماهی عید باشد، چه جوجۀ رنگ شده، چه خرگوش، چه همستر، چه سگ، چه گربه، چه پرندگان و چه حیوانات دیگر پشتیبانی از کسانی است که برای سودجویی بدون در نظر گرفتن نیازها، شرایط طبیعی زندگی و حقوق حیوانات (چه حیوانات خانگی و چه حیوانات وحشی) اقدام به پرورش حیوانات بیشتر و بیشتر می‌کنند. خرید حیوانات یک راه حل نیست بلکه دامن زدن به مشکلی است که اگر جایی متوقف نشود، تا ابد ادامه پیدا خواهد کرد و باعث بدبختی و رنج حیوانات بیشتر و بیشتر خواهد شد. اگر می‌خواهید از حیوانی نگهداری کنید، حیوان بی‌پناهی را انتخاب کنید که به حمایت شما نیاز دارد و علاوه بر این، شما امکانات لازم برای نگهداری از حیوان را دارید. 

آیا شرایط نگهداری یک حیوان خانگی را داریم؟

حتی در مورد حیواناتی که کاملاً اهلی شده‌اند یا شرایط محیطی برای آزاد کردن آنها مناسب نیست، بهتر است قبل از آوردن حیوان به خانه از خود بپرسیم «آیا ما حداقل شرایط لازم برای نگهداری این حیوان را داریم؟» تنها زمانی که حیوانی در خطر است یا وضعیت اضطراری ایجاب می‌کند، اجازه داریم این سوال را به طور موقت فراموش کنیم. نگهداری یک جوجه اردک در اتاق یا قفس ظلم به اوست. اگر حتی یک حوضچه در خانه نداریم که جوجه اردک در طول روز در آن شنا کند، آوردن جوجه اردک به خانه اشتباه است. اگر یک باغچه نداریم که جوجه مرغ‌ها در آن بگردند یا در خانه کودکی داریم که مرتب جوجه‌ها را می‌گیرد یا فشار می‌دهد ، آوردن جوجه‌ها به خانه اشتباه است. اگر حداقل یک پاسیو نداریم که بلبل‌ها یا پرندگان کوچک در طول روز آزادانه در آن پرواز کنند  و لازم است آنها را در قفس‌های کوچک زندانی کنیم، آوردن آنها به خانه اشتباه محض است. اگر حداقل یک حوض کوچک نداریم که لاک پشت آبی در آن بماند، آوردن لاک پشت آبی به خانه اشتباه است. اگر جایی برای بازی سگ نداریم یا خانم خانه از سگ متنفر است، آوردن سگ به خانه اشتباه است...
 

یک حیوان یا چند حیوان؟

نگهداری بسیاری از حیوانات مثل پرندگان، همستر، موش و خرگوش به صورت تکی اشتباه است. این حیوانات حداقل باید به صورت جفت نگهداری شوند. البته جوندگان باید با عمل جراحی عقیم شوند چون در غیر این صورت تعداد آنها خیلی سریع زیاد می‌شود. در مورد حیواناتی مثل سگ و گربه، تصمیم در مورد نگهداری یک یا چند حیوان، بستگی به شخصیت حیوان و وقت شما دارد:
  • شخصیت حیوان: بسیاری از سگ‌ها و گربه‌ها از داشتن یک هم بازی دائمی ‌لذّت می‌برند در حالی که برخی دیگر تک‌رو هستند و ترجیح می‌دهند تنها ساعاتی از روز را با هم‌نوعان خود بگذرانند.
  • وقت شما:  اگر در طول روز وقت کافی برای بازی و سرگرمی ‌با سگ یا گربۀ خود را ندارید یا این که حیوان باید چند ساعت در روز تنها بماند، بهتر است دو سگ یا گربه را با هم نگه دارید تا با هم بازی کنند و مشغول شوند. در کنار هم‌بازی، فراهم کردن وسایل سرگرمی ‌و بازی هم اهمیت زیادی دارد. با این حال، فراموش نکنید که حتی در صورت نگهداری دو سگ یا دو گربه، تنها گذاشتن آنها در خانه و مخصوصاً در آپارتمان برای بیشتر از 5 ساعت در روز اشتباه است. این کار به مرور زمان، باعث به وجود آمدن ناراحتی‌های روانی در سگ‌ها و گربه‌ها می‌شود.