چه موادی برای سگ‌ها و گربه‌ها سمّی ‌هستند؟

 • کاکائو یا هر چیز دیگری که در آن کاکائو وجود داشته باشد مانند بستنی، شکلات، بیسکویت کاکائویی و غیره.
  کاکائو شامل تئوبرومین (Theobromine) است. مقدار زیاد این ماده می‌تواند منجر به ورود حیوان به کوما و مرگ شود. متاسفانه بسیاری از سگ‌ها علاقۀ خاصی به شکلات دارند و یک سهل انگاری کوچک در دور کردن شکلات از دسترس آنها می‌تواند به مرگ آنها منجر شود. عوارض خوردن کاکائو بستگی به میزان کاکائو و جثۀ سگ دارد. خوردن مقدار جزئی کاکائو منجر به مشکلات گوارشی مانند اسهال و خوردن مقادیر بیشتر از آن منجر به کوما و مرگ سگ می‌شود. توجه داشته باشید شکلات‌ها و کیک‌هایی که در آنها برای شیرین کردن به جای شکر از موادّ شیمیایی استفاده شده است، به مراتب سمّی‌تر هستند چون علاوه بر کاکائو شامل موادّ سمّی دیگر نیز می‌باشند.
 
 • انگور و کشمش
  هنوز مشخص نیست کدام مادۀ موجود درانگور یا کشمش، آن را به غذایی سمّی ‌برای سگ‌ها تبدیل می‌کند. ممکن است سگ‌ها مقادیر کم انگور یا کشمش را تحمل کنند ولی مقادیر زیاد آن می‌تواند منجر به مسمومیت یا حتی مرگ سگ شود. از دادن هر نوع کیک یا مادۀ غذایی که در آنها انگور یا کشمش وجود دارد به سگ‌ها خودداری کنید.
 
 • پیاز و سیر
  پیاز و سیر چه به صورت خام، چه به صورت پخته و چه به صورت گرد برای سگ‌ها و گربه‌ها سمّی ‌هستند. پیاز و سیر شامل اکسیدهای سولفور (Sulfoxide) و دی سولفیدها (Disulfide) هستند که می‌توانند سلول‌های قرمز سگ‌ها و گربه‌ها را نابود کنند و باعث بروز کم‌خونی شدید در آنها شوند. خوردن یک پیاز متوسط یک سگ بزرگ را می‌کشد. اگر سگ یا گربۀ شما از غذاهایی که برای خودتان می‌پزید می‌خورند، بهتر است سهم آنها را قبل از اضافه کردن سیر یا پیاز به غذا جدا کنید.
 
 • گوجه
  گوجه یک مادۀ غذایی سمّی ‌برای گربه‌هاست. یک گوجه به ‌اندازۀ گیلاس می‌تواند یک گربه را بکشد.
 
 • قارچ‌ها
  قارچ‌ها باعث بروز شوک و حتی مرگ در سگ‌ها و گربه‌ها می‌شوند. میزان خطر بستگی به نوع قارچ دارد ولی اگر سگ یا گربه یا حیوانی از خانوادۀ گربه‌سانان دارید بهتر است از عمل آوردن هر نوع قارچ در باغچه خودداری کنید و از دادن غذاهایی که در آنها قارچ وجود دارد به حیوان خود جداً خودداری کنید.
 
 • Xylitol
  این ماده برای شیرین کردن کیک‌ها، بیسکویت‌ها و آدامس‌های بدون شکر (مانند Orbit) به کار می‌رود. مقدار Xylitol موجود در ۵ عدد آدامس می‌تواند یک سگ ۴۰ کیلویی را بکشد. این ماده در ۱۵ تا ۳۰ دقیقه باعث افت شدید قند خون در سگ‌ها می‌شود و سگ حالت تعادل خود را از دست می‌دهد یا بی‌حال می‌شود.  اگر درمان سریع انجام نشود، این ماده باعث ایجاد آسیب دائمی به ‌مغز و نهایتاً در ۲۴ ساعت مرگ سگ می‌شود. اگر سگ شما آدامس یا مادۀ دیگری که Xylitol دارد خورده است و بیشتر از نیم ساعت تا دامپزشکی فاصله دارید، باید کمک کنید سگ استفراغ کند.
 
 
 • کافئین و چای
  از دادن هر نوع مادۀ غذایی که در آن چای یا کافئین وجود دارد به سگ یا گربه یا هر حیوان دیگر خودداری کنید.
 
 • الکل
  خوردن الکل باعث ورود حیوانات به کوما و در نهایت مرگ آنها می‌شود.
 
 • لوبیای چشم بلبلی
  اگر چه لوبیای چشم بلبلی هیچ مادۀ سمّی ‌برای سگ‌ها ندارد، ولی می‌تواند در سقف دهان یا گلو یا روده تل‌انبار شود و مشکلاتی برای حیوان به وجود آورد.
 
 • هستۀ میوه‌ها (آلو، هلو و غیره)
  هستۀ میوه‌ها شامل اسید هیدروسیانیک است. جویدن هستۀ میوه‌ها می‌تواند باعث جاری شدن آب دهان، حالت تهوع، اسهال، تب، مشکل در تنفس، انقباض و حتی مرگ سگ شود.
 
 • سیب زمینی
  سیب زمینی غذای سالمی‌ برای سگ‌ها و گربه‌ها نیست مخصوصاً اگر در آن دانه‌های سبزرنگ وجود داشته باشد.
 
 • گوشت خام خوک
  گوشت خام خوک شامل ویروسی به نام Herpes است که می‌تواند باعث مرگ سگ‌ها و گربه‌ها شود.
 
 • آووکادو
  آووکادو شامل پرسین (Persin) است که یک مادۀ سمّی ‌برای سگ‌هاست. عوارض مسمومیت عبارتند از: صدمه به ماهیچه‌های قلب، گرفتگی نفس، سرفه، ورم شکم و در نهایت مرگ.
 
 • تنباکو
  جویدن ۵ تا ۲۵ گرم تنباکو یعنی مقدار موجود در یک نخ سیگار می‌تواند به مرگ سگ یا گربه منجر شود.
 
 • برخی از گل‌ها، گیاهان و درختان آپارتمانی و باغ
  گاهی بچه سگ‌ها و مخصوصاً بچه گربه‌هایی که در خانه نگهداری می‌شوند سعی می‌کنند تمام گیاهان دم دست را مزه کنند. این کنجکاوی ممکن است بسیار گران تمام شود چون بسیاری از گیاهان و گل‌های آپارتمان یا بالکن شامل مواد سمّی‌ هستند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد، اینجا را کلیک کنید.