معرفی فیلم‌ها و منابع

در این قسمت به معرفی فیلم‌ها و منابع مربوط به گیاه‌خواری می‌پردازیم:

 

فیلم مستند «توطئۀ گاوی – راز توسعۀ پایدار»

banner

زمین در حال گرم و گرم‌تر شدن است. زمین هر روز آلوده‌تر از روز قبل است. منابع زمین رو به پایان هستند. هر روز گونه‌های بی‌شماری نابود می‌شوند. خود بشر در خطر نابودی است. برای نجات زمین و ساکنانش چه می‌کنیم؟ آیا جزء افراد مسئولی هستیم که موقع دوش گرفتن یا مسواک زدن آب کم‌تری مصرف می‌کنند یا لامپ‌ها و وسایل الکترونیکی بدون مصرف را خاموش می‌کنند یا زباله‌ها را با دقت جداسازی می‌کنند یا تلاش می‌کنند در حد امکان کم‌تر از وسایل نقلیۀ استفاده کنند؟ همۀ این کارها خوب و لازم‌اند ولی آیا کافی هم هستند؟ این پرسش، موضوع اصلی فیلم "توطئۀ گاوی – راز توسعۀ پایدار" به  تهیه کنندگی Leonardo DiCaprio است.

فیلم با یک پرسش آغاز می‌شود: در حالی که بنا بر اطلاعات سازمان ملل و بسیاری از سازمان‌های مستقل، دامداری عامل شمارۀ یک گرمایش، آلودگی و نابودی منابع زمین است، چرا بزرگ‌ترین سازمان‌های محیط زیست دنیا از جمله GreenPeace، Sierra Club، 350.org، AmazonWatch، NRDC، Oceana، The Climate Reality Project در وب‌سایت‌ها یا کمپین‌های خود کوچک‌ترین اشاره‌ای به تاثیرات ویرانگر دامداری و مصرف محصولات حیوانی بر محیط زیست نمی‌کنند؟

فیلم «توطئهٔ گاوی» مروری ماهرانه و ساده بر واقعیت‌های دامداری و تاثیر آن بر محیط زیست و اجتماع دارد که به نوبۀ خود بسیار باارزش است. برای آگاهی بیشتر در مورد این فیلم به این صفحه بروید.

 

فیلم مستند «چنگال به جای چاقو»

forks over knives

تو خودت تصمیم می‌گیری که موتور بدنت چطور کار کند. فیلم «چنگال به جای چاقو» فیلمی مستند است که در سال ۲۰۱۱ در آمریکا تولید شده است و در آن کارشناسان و پزشکان مختلف، ارتباط بین مصرف محصولات حیوانی و بسیاری از بیماری‌های شایع امروزی مانند دیابت، چاقی، بیماریهای قلبی-عروقی و سرطان را تشریح می‌کنند. به نظر این کارشناسان و پزشکان، با دوری از محصولات حیوانی و رو آوردن به یک تغذیۀ سالم گیاهی می‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری یا حتی آنها را درمان کرد. فیلم را در اینجا ببینید.


کتاب «حیوان‌خواری» نوشتهٔ جاناتان سافران فوئر

eating animals

حیوان‌خواری کتابی باارزش و خواندنی در بارهٔ گیاه‌خواری است. این کتاب در ایران ترجمه و چاپ شده است. برای سفارش کتاب به این صفحه بروید. 

 

کتاب «معضل جانور همه‌چیزخوار»

omnivores dilemma

این کتاب در ایران ترجمه و منتشر شده است. برای آگاهی بیشتر در مورد کتاب به این صفحه بروید.