معرفی فیلم‌ها و منابع

در این قسمت به معرفی فیلم‌ها و منابع مربوط به گیاه‌خواری می‌پردازیم:

 

فیلم مستند «زمینیان (ساکنان زمین)»

earthlings
فیلم «زمینیان» یکی از بهترین فیلم‌های مستندی است که رابطۀ بیمارگونۀ بشر با حیوانات دیگر را نشان می‌دهند. این فیلم، به زندگی و مرگ حیوانات خانگی در پناهگاه‌ها، زندگی و مرگ حیوانات پرورشی، زندگی حیوانات در سیرک‌ها، آزار حیوانات در برنامه‌های تفریحی، شکار ماهی‌ها و زندگی حیوانات آزمایشگاهی می‌پردازد. فیلم توسط Shaun Monson نوشته و کارگردانی شده است. ساختن این فیلم ۵ سال طول کشیده است و در چند جشنواره جوایزی را نصیب خود کرده است.برای مشاهدهٔ فیلم دوبله به صورت تکه‌تکه در یوتیوب روی این لینک کلیک کنید.
این فیلم کسی را نمی‌خنداند، کسی را شاد نمی‌کند، به کسی وعده و نوید نمی‌دهد. «زمینی‌ها» گوشه‌‌هایی از یک تراژدی تلخ را نشان می‌دهد که هر کدام از ما مسئول خلق آن هستیم، تنها ما، نه خدا، نه طبیعت و نه سرنوشت...این فیلم می‌تواند هر کسی را که هنوز قلبی دارد بگریاند و تا مدت‌ها منقلب کند و زندگی بسیاری را در همین مدت کوتاه تغییر دهد. آن را از دست ندهید.

 

  

فیلم مستند «سلطه» (قلمرو)

فیلم مستند «سلطه» (قلمرو)فیلم مستند «سلطه» در سال ۲۰۱۸ ساخته شده است. این فیلم مجموعه‌ای کامل، نفس‌گیر، بی‌آرایش و بی‌پیرایش از زندگی و مرگ حیوانات تحت سلطهٔ بشر است: حیواناتی که برای غذا، پوشاک، تحقیق یا سرگرمی آدم‌ها پرورش داده و کشته می‌شوند. فیلم در دو ساعت واقعیت‌های زندگی و مرگ این حیوانات را از مرغ‌ها گرفته تا شترها تا بزها تا گاوها تا بوقلمون‌ها  تا اردک‌ها تا موش‌ها تا سگ‌ها تا ماهی‌ها تا غازها تا راسوها تا روباه‌ها تا اسب‌ها به صورت فشرده ولی با جزئیات کافی و فلج کننده و بدون سانسور به معرض تماشا می‌گذارد. به استثنای چند صحنه، تمام صحنه‌های این فیلم از دامداری‌ها، آزمایشگاه‌ها، مراکز توله‌کشی و مراکز سرگرمی استرالیا و با دوربین‌های مخفی یا پهبادهای کوچک فیلمبرداری شده‌اند. این فیلم حقیقت گونهٔ سلطه‌جوی ما را به خوبی و عریانی تمام نشان می‌دهد. اگر جزو کسانی هستید که مرتب برای مصرف محصولات حیوانی خود بهانه می‌آورند این فیلم همهٔ بهانه‌ها را از شما خواهد گرفت. فیلم را ببینیم، به اشتراک بگذاریم و از حرکتی که در استرالیا و همهٔ دنیا به راه انداخته است حمایت کنیم و بسیار مهم‌تراز همهٔ این‌ها: از این چرخهٔ عینی سلطه و جنایت و زندان و داغ و خون خارج شویم.  بد نیست بدانیم یکی از تولید کنندگان این فیلم «شاون مورسون» است که فیلم «زمینی‌ها» را تولید کرده بود. گویندگان این فیلم همگی سلبریتی‌های وگان هستند، از جمله «فونیکس». فیلم به صورت رایگان برای همه در دسترس است. برای دیدن فیلم با زیرنویس فارسی روی این لینک کلیک کنید.

 

فیلم مستند «توطئۀ گاوی – راز توسعۀ پایدار»

banner

زمین در حال گرم و گرم‌تر شدن است. زمین هر روز آلوده‌تر از روز قبل است. منابع زمین رو به پایان هستند. هر روز گونه‌های بی‌شماری نابود می‌شوند. خود بشر در خطر نابودی است. برای نجات زمین و ساکنانش چه می‌کنیم؟ آیا جزء افراد مسئولی هستیم که موقع دوش گرفتن یا مسواک زدن آب کم‌تری مصرف می‌کنند یا لامپ‌ها و وسایل الکترونیکی بدون مصرف را خاموش می‌کنند یا زباله‌ها را با دقت جداسازی می‌کنند یا تلاش می‌کنند در حد امکان کم‌تر از وسایل نقلیۀ استفاده کنند؟ همۀ این کارها خوب و لازم‌اند ولی آیا کافی هم هستند؟ این پرسش، موضوع اصلی فیلم "توطئۀ گاوی – راز توسعۀ پایدار" به  تهیه کنندگی Leonardo DiCaprio است.

فیلم با یک پرسش آغاز می‌شود: در حالی که بنا بر اطلاعات سازمان ملل و بسیاری از سازمان‌های مستقل، دامداری عامل شمارۀ یک گرمایش، آلودگی و نابودی منابع زمین است، چرا بزرگ‌ترین سازمان‌های محیط زیست دنیا از جمله GreenPeace، Sierra Club، 350.org، AmazonWatch، NRDC، Oceana، The Climate Reality Project در وب‌سایت‌ها یا کمپین‌های خود کوچک‌ترین اشاره‌ای به تاثیرات ویرانگر دامداری و مصرف محصولات حیوانی بر محیط زیست نمی‌کنند؟

فیلم «توطئهٔ گاوی» مروری ماهرانه و ساده بر واقعیت‌های دامداری و تاثیر آن بر محیط زیست و اجتماع دارد که به نوبۀ خود بسیار باارزش است. برای آگاهی بیشتر در مورد این فیلم به این صفحه بروید.

 

فیلم مستند «چنگال به جای چاقو»

forks over knives

تو خودت تصمیم می‌گیری که موتور بدنت چطور کار کند. فیلم «چنگال به جای چاقو» فیلمی مستند است که در سال ۲۰۱۱ در آمریکا تولید شده است و در آن کارشناسان و پزشکان مختلف، ارتباط بین مصرف محصولات حیوانی و بسیاری از بیماری‌های شایع امروزی مانند دیابت، چاقی، بیماریهای قلبی-عروقی و سرطان را تشریح می‌کنند. به نظر این کارشناسان و پزشکان، با دوری از محصولات حیوانی و رو آوردن به یک تغذیۀ سالم گیاهی می‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری یا حتی آنها را درمان کرد. فیلم را در اینجا ببینید.


کتاب «پاک‌گیاه‌خواری، چرا و چگونه؟»
mockup pakgiahkhari 800

در این کتاب به بیش از ۳۲۰ پرسش در مورد جنبه‌های مختلف پاک‌گیاه‌خواری (وگنیسم)، از اصول علمی برای داشتن تغذیهٔ سالم گیاهی گرفته تا استفاده از حیوانات در حوزه‌های مختلف مانند پوشاک، آزمایشات و مراکز تفریحی پاسخ داده شده است. مباحث زیر در این کتاب پوشش داده شده‌اند:

 • تعریف و فلسفهٔ پاک‌گیاه‌خواری (وگنیسم)
 • وگنیسم و اخلاق
 • وگنیسم و محیط زیست
 • وگنیسم و حقوق حیوانات
 • نحوهٔ داشتن تغذیهٔ کاملاً گیاهی سالم در دوره‌های مختلف زندگی از جمله بارداری و نوزادی و کودکی
 • استفاده از حیوانات برای سرگرمی
 • استفاده از حیوانات برای تولید پوشاک
 • آزمایش روی حیوانات
 • جایگزین‌های مختلف برای محصولات حیوانی (در خوراک، پوشاک و غیره)
 • حیوانات خانگی
 • مسایل اجتماعی مربوط به وگنیسم
 • مسایل متفرقه مانند گوشت آزمایشگاهی 

برای اطلاعات بیشتر در مورد کتاب و دانلود نسخهٔ پی‌دی‌اف به این صفحه مراجعه کنید.

 

کتاب «حیوان‌خواری» نوشتهٔ جاناتان سافران فوئر

eating animals

حیوان‌خواری کتابی باارزش و خواندنی در بارهٔ گیاه‌خواری است. این کتاب در ایران ترجمه و چاپ شده است. برای سفارش کتاب به این صفحه بروید. 

 

کتاب «معضل جانور همه‌چیزخوار»

omnivores dilemma

این کتاب در ایران ترجمه و منتشر شده است. برای آگاهی بیشتر در مورد کتاب به این صفحه بروید.