کربوهیدراتها
کربوهیدراتها
Photo credit: med-health.net

کربوهیدرات‌ها مهم‌ترین تولید کنندۀ انرژی در بدن هستند و غالباً در گیاهان وجود دارند. کربوهیدرات‌ها به سه دستۀ اصلی تقسیم می شوند:

قندها یا کربوهیدرات‌های ساده

این کربوهیدرات‌ها در شکر، میوه‌جات و شیر وجود دارند. شکر بدترین انتخاب برای دریافت کربوهیدرات‌های ساده است چرا که فاقد فیبر و سایر مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن ماست.

 

کربوهیدرات‌های پیچیده

این کربوهیدرات‌ها در غلات (گندم، برنج، جو، جو دوسر، ارزن و گندم سیاه) و برخی سبزیجات ریشه‌ای مثل سیب‌زمینی و هویچ وحشی وجود دارند. یک رژیم غذایی مناسب باید شامل مقادیر کافی از کربوهیدرات‌های پیچیده باشد و بهترین منبع برای به دست آوردن آنها غلات سبوس‌دار هستند چون علاوه بر کربوهیدرات‌های پیچیده، مقدار زیادی فیبر غذایی، ویتامین‌های ب و مواد معدنی نیز دارند.

بر اساس اعلان سازمان سلامتی جهانی، 50 تا 70 درصد انرژی مورد نیاز بدن ما باید از کربوهیدرات‌های پیچیده تأمین شود. میزان نیاز هر فرد به کربوهیدرات‌ها به میزان فعالیت و اشتهای او بستگی دارد.

متأسفانه هنوز هم برخی از افراد از رژیم‌های فاقد کربوهیدرات های پیچیده یا مقادیر بسیار کم کربوهیدرات‌های پیچیده برای لاغری استفاده می‌کنند در حالی که مقدار کالری ایجاد شده توسط کربوهیدرات‌های پیچیده نسبت به خاصیت سیر کنندگی آنها بسیار کم است.

 

فیبر خوراکی

فیبر خوراکی یا پلی‌ساکارید غیر نشاسته‌ای، به قسمت غیر قابل هضم غذاهای کربوهیدراتی گفته می شود. منابع فیبر خوراکی عبارتند از: غلات سبوس‌دار، میوه‌جات تازه و خشک شده، سبزیجات. مصرف کافی فیبر غذایی می تواند از بسیاری از مسائل گوارشی و بیماری‌های روده مانند سرطان روده جلوگیری کند.