sprouts2

جوانه‌ها خواص مفید زیادی برای سلامتی ما دارند و جزو بهترین غذاها برای بازسازی سلولی محسوب می‌شوند.

  • جوانه‌ها سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنزیم‌هایی هستند که از اکسیده شدن سلول‌ها و در نتیجه ابتلا به بیماری‌های مختلف جلوگیری می‌کنند.
  • بدن سالم باید قلیایی باشد. جوانه‌ها بدن را قلیایی می‌کنند.
  • مانند تمام غذاهای خام دیگر جوانه‌ها شامل اکسیژن هستند. مصرف منظم غذاهای خام و از جمله جوانه‌ها برای سلامتی بدن مفید است. دکتر اتو واربورگ که دو بار برندۀ جایزۀ نوبل شده است، در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که کمبود اکسیژن باعث شروع رشد سلول‌های سرطانی می‌شود و سلول‌های سرطانی همانند ویروس‌ها و باکتری‌ها در یک محیط قلیایی و پراکسیژن دوام نمی‌آورند.
  • جوانه‌ها سرشار از اسیدهای چرب حیاتی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.
  • جوانه‌ها سرشار از فیبر هستند. فیبر به سلامتی قلب-عروق و دستگاه گوارشی کمک می‌کند، از چاقی جلوگیری می‌کند و فواید بسیار دیگری برای بدن دارد.
  • مصرف جوانه‌ها به علت داشتن مواد شبه هورمونی می‌تواند از مشکلات یائسگی بکاهد.
  • در هنگام جوانه زدن، میزان کربوهیدرات‌ها و کالری موجود در دانه کاهش می‌یابد و میزان ویتامین‌ها و املاح معدنی به شدت افزایش پیدا می‌کند. در طول فرآیند جوانه زدن در نتیجۀ برخی واکنش‌های بیوشیمیایی مقدار ویتامین‌های موجود در دانه به شدت افزایش می‌یابد (در روزهای مختلف). جوانه‌ها منبع بسیار خوبی برای ویتامین‌های گروههای B و C، سلنیوم و روی هستند.
  • جذب مواد معدنی موجود در جوانه‌ها بسیار آسان‌تر از دانه‌ها و مواد غذایی دیگر صورت می‌گیرد.
  • در زمان جوانه زدن، پروتئین به بلوک‌های اسیدهای آمینۀ تشکیل دهنده تبدیل می‌شود. بدن برای هضم این اسیدهای آمینه به نصف زمان لازم برای هضم همین مواد از مواد غذایی پخته شده نیاز دارد.


دو نکته در مورد مصرف جوانه‌ها


نکته ۱: هر جوانه‌ای برای خوردن مناسب نیست. برخی از جوانه‌ها  مانند جوانۀ سیر یا پیاز شامل مواد سمی‌اند. جوانه‌های مناسب برای مصرف عبارتند از:
جوانۀ غلات مانند گندم، عدس، ماش، سویا، یونجه، نخود و لوبیا.


نکتۀ ۲: مطمئن‌ترین راه برای تهیۀ جوانه‌ها، کاشتن آنها در منزل است. در صورتی که جوانه‌ها را خریداری می‌کنید، به این نکته توجه کنید که جوانه‌ها ممکن است منبع باکتریهای اشریشیا کلی (نوعی باسیل که به طور شایع در رودۀ حیوانات خون‌گرم وجود دارد) و همچنین سالمونلا (نوعی باکتری که غالباً در مرغ‌ها و تخم‌مرغ وجود دارد) باشند و حتی شستن آنها ممکن است آنها را از این باکتری‌ها تمیز نکند. برای کم کردن خطر این باکتری‌ها جوانه‌ها را پس از خریداری کردن در یخچال نگهداری کنید تا سرعت رشد باکتری‌ها در آنها کم شود.


برای آشنایی با روش تهیۀ جوانه‌ها در منزل به این صفحه مراجعه کنید.


منابع:

http://www.sprouts-as-medicine.com
http://www.livestrong.com/article/496390-list-of-sprouts-to-eat