Nori
جلبک نوری به صورت کاغذهای نازک است
Photo credit: wikipedia
"نوری" (Nori) یکی از شناخته شده ترین و محبوبترین جلبکهای دریایی خوراکی در دنیاست. تقریباً یک سوم وزن این جلبک از پروتئین، یک سوم از فیبر غذایی و بقیۀ آن از مقادیر زیادی ید، ویتامینهای آ، ب، ک و آهن تشکیل شده است. جلبک نوری در ژاپن بسیار محبوب است و از آن در تهیۀ غذایی به نام "سوشی" استفاده میشود که به لطف رستورانهای آسیایی در سرتاسر دنیا محبوبیت زیادی پیدا کرده است و بیشتر مردم غرب این غذا را به خوبی میشناسند.

نوری، به صورت برگه های نازک تهیه و به بازار عرضه میشود. هر بسته معمولاً شامل ده برگ نازک نوری است. این برگه های نازک را میتوان مانند کاغذ تا کرد و برید. برای بریدن میتوان از قیچی آشپزخانه هم استفاده کرد. نوری به صورت خرد شده هم در بازار موجود است.

نوری را به شکلهای مختلف میتوان در غذا به کار برد:

  • نوری خرد شده: یک قاشق مرباخوری نوری خرد شده را در سبزی پلو یا روی سالاد خود بریزید.
  • نوری به عنوان ته دیگ: یک برگ نوری را به عنوان ته دیگ در سبزی پلو استفاده کنید. بهتر است برگ نوری با آب مخلوط نشود چون با ذائقۀ ما جور در نمی آید. بهتر است اول برنج را بپزید. پس از آنکه آب برنج تمام شد، یک برگ نوری را در کف قابلمه قرار دهید و برنح را روی آن بریزید و بگذارید برنج دم بکشد.
  • سوشی 

سوشی

روش تهیۀ سوشی:

sushi
سوشی
Photo credit: veganbeautyreview.com">veganbeautyreview.com

مواد لازم برای تهیۀ ساده ترین نوع سوشی وگان برای 4 نفر:
10 عدد کاغذ نوری
2 پیمانه برنج (برنج با کیفیت پایین که زود به هم بچسبد. از برنج باسماتی استفاده نکنید.)
2 قاشق مرباخوری شکر
4 قاشق غذاخوری سرکۀ برنج (یا سرکۀ سفید)
سبزی یا سبزیجات دلخواه (خیار، آووکادو، ترب، کرفس، هویچ، قارچ...) یا توفو
سس سویا، برای زمان سرو کردن

همچنین، برای پیچیدن راحت سوشی، به یک ورقۀ نازک و کوچک بامبو نیاز دارید. اگر به ورقۀ بامبو دسترسی ندارید، میتوانید از یک حولۀ تمیز آشپزخانه برای پیچیدن سوشی استفاده کنید.

روش تهیه:
1- برنج را با 3 پیمانه آب و مقدار کمی نمک بپزید و بگذارید دم بکشد.
2- در یک قابلمۀ کوچک سرکه را گرم کنید و شکر را در آن حل کنید.
3- سرکه را با برنج مخلوط کنید و اجازه دهید خنک شود.
4- سبزیجات مورد علاقۀ خود را پوست بگیرید و به صورت نوارهای نازک بلند خرد کنید. اگر از توفو استفاده میکنید، آن را هم به صورت نوارهای نازک بلند ببرید.
5- هر برگ نوری را به دو قسمت تقسیم کنید.
6- یک ظرف آب در کنار خود بگذارید. دستهای خود را خیس کنید. یک ورقۀ نوری را بردارید و روی ورقۀ بامبو قرار دهید. روی آن یک لایۀ نازک برنج بمالید ولی 2 سانتیمتر انتهایی (طرف مقابل خود) را بدون برنج بگذارید. لازم نیست برنجها کاملاً یکنواخت باشند. بد نیست کمی هوا هم بین برنجها وجود داشته باشد. یک تکه از سبزی مورد علاقۀ خود را در وسط قرار دهید و بپیچید. برای آشنایی با روش پیچیدن سوشی، این ویدئو را ببینید.

7- در نهایت، تعدادی سوشی لوله شدۀ بزرگ دارید که باید به تکه های کوچکتر تقسیم شوند. برای این کار، از یک کارد تیز استفاده کنید و آن را قبل از هر بار بریدن خیس کنید.
8- سوشی را با یک ظرف سس سویا سرو کنید طوری که قبل از خوردن، هر تکه را داخل سس سویا بزنید و نوش جان کنید. به طور سنّتی، سوشی با سس سویا، یک سس سبزرنگ بسیار تند به نام واسابی و ترشی زنجبیل خورده میشود.

با کمی خلاقیت میتوانید ورژنهای جالبتری از سوشی را درست کنید. برای نمونه میتوانید این ویدئوها را نگاه کنید:

سوشی برای خام گیاهخواران
سوشی فانتزی وگان با سبزیجات تفت داده شده