calcium

کلسیم برای سلامتی و استحکام استخوان‌ها، انبساط و انقباض درست ماهیچه‌ها، لخته شدن مناسب خون، عملکرد درست قلب و اعصاب، تنظیم PH خون و انتقال درست اکسیژن و دی‌اکسیدکربن در بدن لازم است.

بیشتر مردم فکر می‌کنند برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن باید حتماً لبنیات مصرف کنند. این در حالی است که ما نه تنها برای تامین کلسیم به لبنیات نیاز نداریم، بلکه آسیبی که لبنیات به سلامتی ما می‌زند خیلی بیشتر از سود آن است. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به این صفحه مراجعه کنید.

calcium rda

بر خلاف استانداردهای تغذیه‌ای سابق آمریکا که در آنها میزان مورد نیاز روزانۀ کلسیم برای گروه سنی ۴ تا ۸ سال ۸۰۰ میلی‌گرم، برای نوجوانان ۱۳۰۰ میلی‌گرم و برای گروه سنی ۱۹ تا ۵۰ سال ۱۰۰۰ میلی‌گرم تعریف شده بود، سازمان سلامتی جهانی اعلام کرده است مصرف روزانۀ ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز برای تمام گروه‌های سنی کافی‌ست. در واقع، علت آنکه موسسات تغذیه در کشورهای پیشرفته این میزان بالای کلسیم را توصیه می‌کردند، مصرف بالای پروتئین حیوانی در این کشورهاست که باعث می‌شود مقدار زیادی از کلسیم مصرف شده از بدن دفع شود.

کلسیم مورد نظر بدن را به خوبی می‌توان با منابع غذایی گیاهی پوشش داد. کلسیم تقریباً در تمام مواد غذایی گیاهی موجود است. بد نیست نگاهی به میزان کلسیم موجود در چند غذای گیاهی بیندازیم: 

calcium in plants1

calcium in plants2

 

تامین کلسیم در تغذیهٔ گیاهی

۱- گروه‌های حبوبات، سبزیجات با برگ‌های سبز تیره مثل انواع کلم و اسفناج، دانه‌ها و آجیل را در برنامهٔ روزانهٔ خود بگنجانید.

۲- در صورت مصرف شیرهای گیاهی می‌توانید از انواع غنی شده با کلسیم استفاده کنید.