کمک به زنبورهای عسل و سایر زنبورهای گرده‌افشان

 

bee

 

زنبورهای  گرده‌افشان تاثیر بسزایی در چرخهٔ طبیعت دارند. از هر سه لقمه غذایی که می‌خوریم یک لقمه وابسته به وجود حشرات گرده‌افشان است. اگر آنها نباشند، کل زنجیرهٔ غذایی زمین با مشکلات خیلی جدی و بی‌بازگشت مواجه خواهد شد.در دهه‌ها و مخصوصاً سال‌های اخیر جمعیت حشرات گرده‌افشان بر روی زمین به شدت کاهش پیدا کرده است و در مورد علت مرگ ناگهانی و گروه‌-گروه زنبورها و سایر حشرات بحث‌های زیادی درگرفته است ولی به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل این مرگ‌های دسته‌جمعی استفاده از سموم در مقیاس بزرگ و دستکاری‌های ژنتیکی در گیاهان است.
از دست ما چه کاری برای این حشرات مفید بر می‌آید؟

 

۱- به مصرف محصولات دامداری پایان دهیم: دامداری، نیاز به کشاورزی را به شدت افزایش می‌دهد. برای تولید هر کیلوگرم گوشت چندین کیلوگرم غله، سویا و علف به حیوانات خورانده می‌شود. برای تولید این مقدار غله و سویا و علف، زمین‌ها در مقیاس بزرگ زیر کشت یکدست می‌روند، معمولاً از گیاهان تراریخته برای تولید خوراک حیوانات استفاده می‌شود و تقریباً همیشه از کودها و سموم شیمیایی استفاده می‌شود. 


۲- به اسراف در مواد غذایی پایان دهیم: مصرف غذا را به صورت بهینه مدیریت کنیم و از دورریز غذا جداً جلوگیری کنیم. همچنین، تلاش کنیم بیشتر از محصولات ارگانیک استفاده کنیم. نه، مهم نیست که آن سیب یا سیب‌زمینی آنقدر بزرگ، متقارن و گرد است یا نه؟ محصولات ارگانیک برای خود مصرف کنندگان هم سالم‌ترند.


۳- اگر باغ یا باغچه داریم، گل‌هایی را در آنها بکاریم که زنبورهای عسل و سایر حشرات گرده‌افشان آنها را دوست دارند و تنوع گیاهی را در باغ یا باغچه افزایش دهیم. ساده‌ترین کار در این زمینه کاشت گل‌های وحشی بومی است. زنبورهای گرده‌افشان همیشه گل‌های وحشی بومی منطقهٔ خودشان را دوست دارند. گل‌هایی که فقط یک لایه گلبرگ دارند برای زنبورها بهترین و ساده‌ترین انتخاب‌اند. همچنین، زنبورها گل‌های زرد، بنفش و آبی را به سایر گل‌ها ترجیح می‌دهند. گل‌هایی مثل بومادران، کاسنی، آفتابگردان، باباآدم، گندواش، بابونهٔ رومی، انجبار، درمنه‌ها، گل آهاری، گل ستاره‌ای وهویچ وحشی بیشترین انواع زنبورهای گرده‌افشان را به خود جذب می‌کنند. زنبورهای زبان‌دراز به گیاهان خانوادهٔ نعناع شامل پونه‌سا، مریم گلی، مرزنگوش، نعناع و اسطوخودوس جذب می‌شوند. خرزنبوریان زبان‌دراز بیشتر به گل‌هایی جذب می‌شوند که گرده‌هایشان پنهان است مانند «زبان در قفا»، تاج‌الملوک، نعناترنجی و گل میمونی. توجه کنید که برای حمایت از زنبورها باید از استفاده از سموم، چه شیمیایی و چه طبیعی، پرهیز کنید و از روش‌های سنّتی باغبانی برای دفع آفات استفاده کنید. همچنین، بهتر است از هرس کردن گل‌ها و علف‌ها در آن قسمت از باغچه خودداری کنید. هر چقدر محیط بکرتر باشد، برای زنبورها مناسب‌تر است (منبع).


۴- اگر باغ داریم، می‌توانیم کندوهایی برای زنبورها فراهم کنیم و صد البته عسل درست شده را ندزدیم. عسل سرشار از مواد معدنی مختلف است که شانس دوام زنبورها را در زمستان بالاتر می‌برند. برداشتن نتیجهٔ کوشش بی‌وقفه و چند ماههٔ زنبورها و جایگزین کردن آن با آب‌قند که بیشتر آن مواد لازم را ندارد کمک به زنبورها نیست.