مقابله با کنه‌ها

     tick6
کنه‌ها معمولاً در بوته‌ها و علف‌ها به انتظار یک رهگذر می‌نشینند و به محض آنکه فرصتی به دست می‌آورند روی حیوانات یا انسان‌ها می‌پرند و خود را به آنها می‌چسبانند. آنها در هوای گرم و مرطوب فعال‌ترند ولی تنها در هوای سردتر از منفی ۲۰ درجه می‌توان از خطر آنها کاملاً مصون ماند.

کنه‌ها می‌توانند بیماری‌های مختلف را به بدن حیوان یا شخص منتقل کنند و خطرناک‌اند. معمولاً سه روز طول می‌کشد تا کنه در بدن میزبان خود جاگیر شود بنابراین اگر در یکی دو روز اول از بدن جدا شوند نمی‌توانند خطر جدی داشته باشند. بهترین راه مبارزه با کنه‌ها این است که بعد از گشت و گذار در بیابان، جنگل، پارک، باغ و غیره  بدن خود و حیوان خود را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید مهمان ناخوانده‌ای ندارید. کنه‌ها معمولاً در جاهای گرم و مرطوب بدن ساکن می‌شوند.

در مورد سگ‌ها، گربه‌ها و حیوانات جونده مخصوصاً زیر بغل‌ها (زیر پاها)، زیر گردن، زیر و داخل گوش‌ها محل مناسبی برای زندگی کنه‌ها هستند.

dog tick3

ظاهرکنه‌ها ممکن است سیاه، قرمز، رنگ عدس یا رنگ پوست انسان باشند. آنها سر و دست و پاهای خود را به داخل پوست فرو می‌برند و ممکن است چنان استتار شوند که به سادگی قابل دیدن نباشند ولی تقریباً همیشه با کشیدن دست روی پوست می‌توان برآمدگی را تشخیص داد. کنه‌ها بسیار ریزند ولی به محض خوردن خون میزبان خود چندین برابر بزرگ می‌شوند و به صورت یک برآمدگی (مانند تصویر) می‌شوند طوری که اگر کسی قبلاً آنها را ندیده باشد، ممکن است آنها را با زائدۀ گوشتی اشتباه بگیرد.

tick9

 

tick2

بیرون کشیدن کنه‌ها اگر کنه جاگیر شده و به بدن چسبیده است

برای بیرون کشیدن آن از دست استفاده نکنید چون ممکن است نیمی از بدن کنه داخل پوست باقی بماند. در صورتی که پس از بیرون کشیدن کنه، دست و پای کنه در زیر پوست شما یا حیوانتان باقی مانده است، باید به پزشک مراجعه کنید چون این مسئله در طول چند روز میتواند مشکلات بسیار حادی ایجاد کند.  هرگز روی کنه مادۀ شیمیایی یا کرم یا الکل یا بنزین نمالید. این کار به بیرون آمدن کنه کمکی نمی‌کند و درست نتیجۀ عکس دارد چون کنه به محض احساس خطر تمام مواد سمی بدن خود را داخل بدن میزبان خود خالی می‌کند.برای بیرون کشیدن کنه انبرهای خاص پلاستیکی یا فلزی وجود دارند. این انبرها و پنس‌ها در شکل‌های مختلف در بازار عرضه می‌شوند و روش کار هر کدام کمی متفاوت است. صرفنظر از نوع انبر مورد استفاده همیشه باید مراقب بود که به شکم کنه فشار آورده نشود یا کنه از وسط کنده نشود. باید مطمئن بود که کنه کامل بیرون می‌آید و دست و پایش زیر پوست نمی‌ماند. 
این ویدئو روش این کار را با یک نوع انبر نشان می‌دهد.


بعد از بیرون آوردن کنه، بهتر است جای کنه زدگی را ضد عفونی کنید و کمی پماد آنتی‌بیوتیک بمالید. تا چند روز باید محل گزیدگی را تمیز نگه داشت چون ممکن است عفونت کند. اگر هنگام کندن کنه، قسمتی از سر یا دست و پا در بدن باقی ماند، باید به پزشک مراجعه کنید.


اگر در جاهای گرم و مرطوب زندگی می‌کنید، برای محافظت سگ یا گربۀ خود از کنه‌ها می‌توانید با مشورت دامپزشک از قطره‌های مخصوص پشت گردن استفاده کنید. این قطره‌ها می‌توانند تا چند هفته کنه‌ها را از حیوان دور نگه دارند و پس از این دوره باید مجدداً مصرف شوند. همچنین، انواعی از این قطره‌ها می‌توانند تمام کنه‌های روی بدن حیوان را تا ۲۴ ساعت بکشند.
هشدار مهم:  هرگز قطرۀ مخصوص سگ‌ها را برای گربه‌ها یا برعکس بکار نبرید. این کار می‌تواند به مرگ حیوان منجر شود چون سگ‌ها و گربه‌ها نسبت به سم‌های مختلف واکنش‌های مختلف نشان می‌دهند. همچنین، توجه کنید که دوز مورد نیاز بر اساس وزن حیوان محاسبه می‌شود و عدم توجه به این نکته می‌تواند پیامدهای بسیار بدی برای حیوان داشته باشد. برای حیوانات بسیار ضعیف و بیمار یا بچه‌ها قبل از مصرف این مواد با پزشک مشورت کنید چون ممکن است سیستم دفاعی بدن حیوان چنان ضعیف باشد که قدرت مقابله با سم را نداشته باشد.