گرمازدگی در سگ‌ها و راه‌های جلوگیری و درمان آن


hit stroke
گرمازدگی در سگ‌ها یک مسئلهٔ خیلی جدی است که می‌تواند نتایج کشنده‌ای مانند سکتهٔ قلبی را در پی داشته باشد. سگ‌ها مثل ما عرق نمی‌کنند و اگر چه در پنجه‌هایشان غدد عرق دارند، تنظیم گرما در درجهٔ اول از طریق تنفس با دهان باز انجام می‌شود ولی بسیار پیش می‌آید که این کافی نیست.بدن سگ‌ها گرم‌تر از بدن ماست و در حالت نرمال بین ۳۸٫۳ تا ۳۹٫۲ درجهٔ سانتیگراد قرار دارد. با رسیدن حرارت بدن به ۳۹٫۵ درجه، سگ در خطر گرمازدگی و با رسیدن به ۴۱ درجهٔ سانتیگراد سگ در معرض خطر جدی از کار افتادن اندام‌ها، ایست قلبی و مرگ قرار می‌گیرد.
نشانه‌های گرمازدگی در سگ‌هاله‌له زیاد، عدم توجه و تمرکز، جاری شدن آب زیاد از دهان، گیجی، تب، تهوع، اسهال، ضربان قلب تند شده، تغییر رنگ لثه‌ها و زبان به صورتی روشن یا آبی و در نهایت بی‌هوشی.
سگ‌هایی که در معرض خطر بیشترند:سگ‌های پیر، بچه‌ها، نژادهای موبلند، نژادهای دماغ‌کوتاه و صورت‌پهن مانند شیتزو و باکسر، سگ‌های بیمار و مخصوصاً سگ‌هایی که ناراحتی قلبی دارند و همچنین، سگ‌هایی مانند سگ‌های گله‌داری که فعالیت زیاد می‌کنند در معرض جدی‌تر خطر گرمازدگی‌اند. 

 

کمک به سگ گرمازده

 

  1. سگ را سریع به جایی خنک منتقل کنید مانند داخل منزل یا خودرویی که با کولر یا پنکه خنک شده است یا زیر سایه.
  2. اگر وان آب یا تشت یا برکه‌ای در دسترس است و سگ هنوز به وضعیت بحرانی نرسیده است و می‌تواند راه برود او را در آب قرار دهید. در غیر این صورت، چند عدد دستمال را با آب ولرم متمایل به خنک کاملاً خیس کنید و روی سر، گردن، قفسهٔ سینه، زیر بغل‌ها و پاهای عقب قرار دهید و در همان حال دست‌هایتان را با آب ولرم متمایل به خنک خیس کنید و روی گوش‌ها و پنجه‌هایش بکشید. در صورتی که دستمال در دسترس نیست، آب ولرم متمایل به خنک را کم کم روی بدنش بریزید. از وسط بدن شروع نکنید. ابتدا آب را روی پنجه‌ها بریزید و به تدریج ریختن آب را به طرف زیربغل‌ها و شکم ادامه دهید.
  3. اگر سگ کاملاً به هوش است، به او آب خنک بدهید ولی مجبورش نکنید آن را بخورد. اگر سگ بی‌حال یا بیهوش است زبانش را خیس کنید. از دادن یخ به سگ خودداری کنید.
  4. از خوراندن آب خیلی سرد یا یخ یا ریختن آب خیلی سرد یا یخ روی بدن سگ گرمازده جداً خودداری کنید چون ممکن است اختلاف درجه حرارت بین دمای بدن و یخ موجب بروز شوک شود.
  5. در صورتی که سگ را در حالت حاد گرمازدگی مانند گیجی، بی‌هوشی و تنفس خیلی بد پیدا کردید، پس از اقدامات اولیه برای خنک کردن، او را سریعاً به کلینیک دامپزشکی برسانید چون ممکن است اندام‌های داخلی آسیب دیده باشند و با وجود خنک شدن، جانش را از دست بدهد یا دچار مشکلات مزمن شود که پس از مدتی باعث مرگش شوند.

 

پیشگیری از گرمازدگی در سگ‌هایی که سرپرست دارند

  • در ساعات گرم روز از بیرون بردن سگ خودداری کنید. اگر در جای خیلی گرم و مخصوصاً گرم شرجی زندگی می‌کنید، سعی کنید بیرون بردن را به صبح خیلی زود و عصر به بعد محدود کنید. توجه کنید که آسفالت گرم هم می‌تواند باعث سوختگی پنجه‌ها شود.
  • از فعالیت زیاد سگ در روز جلوگیری کنید.
  • تحمل گرما برای سگ‌ها سخت‌تر از تحمل گرما توسط ماست. همیشه امکانی فراهم کنید که سگ به جای خنک (در منزل با وسایل سرمایشی و در بیرون به سایه) دسترسی داشته باشد. همیشه آب کافی برای سگتان به همراه داشته باشید، هم برای خوردن و هم برای قرار دادن دستمال‌های خیس روی گردن و بدن برای خنک کردن او.
  •  اگر سگتان از آب خوشش می‌آید، امکان آب‌تنی را برایش فراهم کنید. یک وان بچهٔ پلاستیکی بخرید و هر روز آب کنید و اجازه دهید سگتان مدتی در آن بماند.
  • هرگز و هرگز در فصل گرما سگتان را در ماشین تنها نگذارید حتی برای دو دقیقه. هر جا می‌روید سگ را پیاده کنید و با خودتان ببرید.