هزینه‌ای که سگ‌ها، گربه‌ها و خرگوش‌های تغییر داده شده با دماغ کوتاه می‌پردازند

short nosed

تصور کنید در پیچ و خم‌های تکامل، موجودی باهوش‌تر از بشر به وجود می‌آمد و راه کج بشر امروزی را پیش رو می‌گرفت و شروع به «اهلی کردن» حیوانات دیگر از جمله بشر می‌کرد و کار به پرورش نژادهای بشری می‌کشید. بعد وقتی بشرهای ناقص‌الخلقه به دنیا می‌آمدند که جمجمه‌شان پهن‌تر از معمول و چشمانشان ورقلمبیده و دماغشان پهن و کوتاه بود، بر می‌جهید و می‌گفت «آه چقدر بامزه! من این صورت تخت با چشم‌های ور قلمبیده و دماغ‌های کوتاه را دوست دارم» و آدم‌ها با این نقص ژنتیکی را با هم آمیزش می‌کرد و نسل در نسل بیشتر و بیشتر تغییر می‌داد و برایش اصلاً اهمیتی نداشت که این ابنای بشر «صورت‌تخت» نمی‌توانند درست نفس بکشند و ده‌ها بیماری و بدبختی دارند!

این همان اتفاقی است که در پرورش بعضی از نژادهای سگ و گربه و حتی خرگوش اتفاق افتاده است. چون صورت پهن و چشمان از حدقه درآمده و دماغ کوتاه این حیوانات به سلیقهٔ آدم‌ها خوش آمده است، این حیوانات را در مقیاسی وسیع و در نژادهای مختلف پرورش داده‌اند و این داستان پرورش و تغییر ژنتیکی هنوز هم ادامه دارد.

اما مشکل کجاست؟ مشکل خیلی ساده است: تختی صورت، یک نقص ژنتیکی و ناقص‌الخلقگی بوده که توسط پرورش دهندگان حیوانات تقویت شده است. هزینه‌ای که این حیوانات برای این تختی صورت «بامزه» می‌پردازند بسیار گزاف است:

  • مشکلات تنفسی: سوراخ‌های بینی این سگ‌ها تنگ و نرم‌کام (بافت نرمی است که بخش عقب سقف دهان را تشکیل می‌دهد) آنها طولانی‌تر از حد معمول است. این باعث مشکلات تنفسی می‌شود و این حیوانات مرتب در حال خس‌خس کردن یا خرناس کشیدن‌اند. بسیاری از هواپیمایی‌های دنیا، از قبول این حیوانات خودداری می کنند چون می‌ترسند این مشکلات تنفسی در زمان پرواز به قیمت جان حیوانات تمام شود.
  • مشکل تنظیم گرمای بدن: در سگ‌ها تنظیم حرارت بدن از طریق تنفس صورت می‌گیرد و چون سگ‌های صورت‌تخت نمی‌توانند به درستی نفس بکشند بیشتر در معرض گرمازدگی‌اند.
  • مشکلات چشمی: آناتومی غیر عادی چشم‌ها در سگ‌های صورت‌تخت، باعث می‌شود که این سگ‌ها نتوانند به طور کامل پلک بزنند. در نتیجه، احتمال خشکی و زخم قرنیه و برخی بیماری های دیگر چشمی در این سگ‌ها زیاد است.
  • مشکلات پوستی: چین و چروک‌های عمیق در صورت، احتمال ابتلا به بیماری‌های قارچی، درماتیت آلرژیک، عفونت گوش و پیودرما (نوعی بیماری پوستی دردناک) در این نژادها را افزایش می‌دهد.
  • صرفنظر از  نژاد، خرید حیوانات از توله‌کشان و دلالان،  رونق دادن به تجارت کثیف حیوانات، استثمار و آزار حیوانات به اصطلاح «نژاددار» به منظور توله‌کشی و دامن زدن به معضل حیوانات بیخانمان و بدسرپرست است. خرید حیواناتی که از طریق تقویت نقص‌های ژنتیکی پرورش داده شده‌اند، حتی از این هم بدتر است. خرید این حیوانات، باعث ادامهٔ پرورش حیواناتی می‌شود که از بدو تولد تا دم مرگ برای ناقص‌الخلقه بودنشان هزینهٔ گزافی می‌پردازند، حیواناتی که برای ارضای سلیقهٔ خریداران، حتی حق تنفس راحت را از آنها گرفته‌اند...

    نژادهای سگ صورت‌تخت عبارتند از:

Affenpinscher

Boston terrier

Boxer

Brussels griffon

Bulldog

Bulldog (Olde English)

Bulldog (Victorian)

Cavalier King Charles spaniel

Dogue de Bordeaux

French bulldog

Japanese chin

Lhasa apso

Mastiff

Mastiff (Brazilian)

Mastiff (Bull)

Mastiff (English)

Mastiff (Neapolitan)

Mastiff (Pyrenean)

Mastiff (Tibetan)

Mastiff (Spanish)

Olde English bulldog

Pekingnese

Pug

Shih tzu

 

Flat faced Persian

 

flat faced cat