«خرس‌های کیسه صفرا»، برگی سیاه‌تر از سیاه در تاریخ بهره‌کشی از حیوانات توسط انسان

bile bear

در طب سنّتی چینی، خواص درمانی به مایع کیسۀ صفرای خرس قهوه‌ای نسبت داده شده است. حدس زدن بقیۀ داستان کار سختی نیست! نتیجه آن شده است که هزاران خرس قهوه‌ای در کشورهای مختلف مانند چین و ویتنام در شرایطی که تصور تحمل پنج ثانیه‌اش در ذهن هیچ کدام از ما نمی‌گنجد، روزها را شب و شب‌ها را روز می‌کنند تا سرانجام بمیرند و از این همه درد آسوده شوند. این خرس‌ها در قفس‌های تکی فوق‌العاده تنگ نگهداری می‌شوند طوری که امکان کوچکترین حرکتی را ندارند و این کاملاً عمدی است چون قرار است هر چند روز یک بار یک لولۀ آهنی، در شکم آنها فرو برده شود و تا داخل کیسۀ صفری پیش برود تا مایع زردرنگ کیسۀ صفری استخراج شود. در این عملیات که درد دور از تصوری دارد، برای آنکه حیوانات امکان دفاع از خود را نداشته باشند، باید قفس‌ها مثل یک کرست تنگ عمل کنند طوری که امکان کوچکترین حرکتی را از حیوانات سلب کنند! این خرس‌ها عمر بسیار کوتاهی دارند و حداکثر پس از چند سال در نتیجۀ عفونت‌ها و خونریزی‌های داخلی ناشی از فرو کردن میلۀ آهنی در شکم می‌میرند.

اگر چه خرید و فروش مایع صفرای خرس‌های قهوه‌ای در بسیاری از کشورها ممنوع شده است، هنوز فروش آن که اغلب به صورت قاچاق صورت می‌گیرد سود سرشاری دارد. علاوه بر این، پوست، پنجه‌ها، دندان‌ها و استخوان‌های این حیوانات نیز به قیمت گزافی فروخته می‌شود. مثلاً در کشور ویتنام با وجود قانون ممنوعیت خرید و فروش مایع کیسۀ صفرا، حدود ۲۰۰۰ خرس قهوه‌ای که در جنگل‌ها اسیر شده‌اند، در «مزارع خرس قهوه‌ای» و در شرایط اسفبار نگهداری می‌شوند. این خرس‌ها قانوناً برای فروش پوست و پنجه و دندان‌ها و استخوان‌ها بعد از رسیدن به سن بلوغ نگهداری می‌شوند ولی صاحبان مزارع، از فروش مایع کیسۀ صفرا به صورت قاچاقی هم نمی‌گذرند...

برخی از سازمان‌های حقوق حیوانات از سال‌ها پیش برای نجات خرس‌های قهوه‌ای تلاش بسیاری کرده‌اند و نتیجۀ بعضی از پروژه‌های پرتلاش، آزادی تعدادی از خرس‌های اسیر و انتقال آنها به زیستگاه‌های محافظت شده بوده است. به امید روزی که هیچ موجودی حتی برای یک ثانیه در چنین جهنمی قرار نگیرد.

این فیلم، زندگی پردرد این حیوانات در چین را نشان می‌دهد. در این فیلم، تعدادی از محصولاتی که در آنها از مایع کیسۀ صفرای خرس‌ها استفاده می‌شود هم نشان داده می‌شود. لطفاً اگر به کشورهای آسیایی سفر میکنید، مراقب سوغاتی‌هایی که می‌خرید باشید.