جلوگیری از غرق شدن حیوانات در استخرها


drowning1
این مطلب برای کسانی است که در حیاط یا باغشان استخر سرباز دارند. تعداد حیواناتی که هر سال در استخرهای خانه‌ها غرق می‌شوند زیاد است: پرنده‌ها، موش‌ها، قورباغه‌ها، راکون‌ها، سنجاب‌ها، مارها و حتی سگ‌ها و گربه‌های خانگی. فقط در ایالات متحده هر ساله هزاران سگ و گربهٔ خانگی در استخرهای حیاط‌ها غرق می‌شوند. مشکل بیشتر حیواناتی که در این استخرها غرق می‌شوند این نیست که قادر به شنا کردن نیستند بلکه این است که این حیوانات نمی‌توانند خودشان را از لبه‌های استخر بالا بکشند و آنقدر در آب تقلا می‌کنند تا غرق می‌شوند. بنابراین، اگر در مرحلهٔ ساخت استخر هستید بهتر است حداقل یک طرف استخر را طوری درست کنید که از زیر آب به طرف بیرون پلکانی باشد. برای امن کردن استخر از یک یا چند روش زیر به صورت همزمان استفاده کنید:

 • بیشتر پرندگانی که در استخرها غرق می‌شوند پرندگان جوانی‌اند که تازه دارند پرواز کردن را یاد می‌گیرند و از روی شاخه‌های درخت‌ها داخل استخر می‌افتند. بنابراین، کاری کنید که هیچ شاخه‌ای در نزدیکی استخر نباشد.

 • می‌توانید دور استخر را فنس‌کشی کنید.
  draning 7

 • در زمان‌هایی که از استخر استفاده نمی‌کنید می‌توانید روی استخر را با «روپوش‌های» مخصوص بپوشانید. امروزه بیشتر این روپوش‌ها علاوه بر محافظت حیوانات و تمیز نگه داشتن آب استخر این قابلیت را دارند که نور خورشید را بگیرند و آب استخر را گرم کنند.
  drowning4

 • استفاده از سطوح شیب‌دار پلاستیکی که به لبهٔ استخر بسته می‌شوند یک راه موثر و بسیار مفید است. این سطوح شیب‌دار کمک می‌کنند که سگ‌ها، گربه‌ها و حتی حیوانات کوچک مثل موش بتوانند از استخر خارج شوند.
  drowning 6

  drowning 5

  drowning 8

 • بستن طناب‌های مجهز به گره‌های شناور در داخل استخر هم می‌تواند کمک باشد ولی فقط برای حیوانات کوچک مانند سنجاب، موش و راکون.
  drowning 4

اگر حیوانات وحشی زیادی به حیاط یا باغتان سر می‌زنند و در استخر می‌افتند، شاید بد نباشد که علاوه بر ایمن کردن استخر، یک برکهٔ مصنوعی مخصوص حیات وحش در حیاط یا باغتان درست کنید.
wild pool
با این کار نه‌تنها در این کم‌آبی کمک بزرگی به حیات وحش می‌کنید بلکه خودتان هم از تماشای این حیوانات لذت می‌برید. توجه کنید که بیشتر حیوانات از روی کم‌آبی به استخرها رو می‌آورند ولی آب استخرها دارای مواد شیمیایی است که برای آنها مضر است. اگر نمی‌توانید چنین برکه‌ای را برای حیات وحش فراهم کنید، کاری کنید که حیوانات کمتری به حیاط یا باغتان بیایند مثلاً زباله‌ها را دور از استخر نگه دارید تا حیوانات را جذب نکند و به حیوانات خانگیتان فقط در داخل اتاق غذا بدهید تا غذای آنها حیوانات وحشی بیشتری را به سمت حیاطتان نکشاند.

اگر حیوانی داخل استخر افتاده است، بسته به نوع و جثهٔ حیوان می‌توانید با استفاده از توری‌های متصل به یک چوب بزرگ آنها را خارج کنید یا کمربند نجات متصل به یک طناب به طرفشان بیندازید و بیرونشان بکشید یا یک چوب بزرگ به طرفشان دراز کنید تا بتوانند آن را بگیرند و بیرون بیایند... توجه کنید که حیوانات در این حالت وحشت‌زده و آشفته‌اند و امکان گازگرفتگی وجود دارد پس مراقب دستانتان هم باشید...

Drowning 10 (1)