مشاهیر پاک‌گیاه‌خوار و نقطهٔ تاریخی تغییر


البته که مشاهیر گیاه‌خوار، زاده و مختص زمان ما نیستند. از چند هزار سال پیش و در همهٔ دوره‌ها افراد آزاداندیشی وجود داشته‌اند که در لحظه‌ای از زندگی، راهی را که اکثریت می‌رفته به چالش کشیده‌اند و تصمیم گرفته‌اند دیگر به سنت‌های خشونت‌آمیز تن در ندهند و راهی را بروند که باعث آزار و خشونت کمتر می‌شود و خوشبختانه تعدادی از این افراد آنقدر در شکل‌گیری فلسفه، ادب، هنر و علم بشر تاثیر داشته‌اند  که نامشان ماندگار شده است. از بودا و فیثاغورس و کنفسیوس و افلاطون و پلوتارک گرفته تا لئو تولستوی و جورج برناردشاو و اسحاق باشویس سینگر و ولتر و فرانس کافکا تا گاندی و آلبرت شوایتزر تا ادیسون و اینشتین و بنیامین فرانکلین فقط چند نمونه از نمونه‌های تاریخی‌اند که اگر هم از اول گیاه‌خوار نبوده‌اند، زمانی ورق را برگردانده‌اند و پس از آن، تن به خوردن حیوانات نداده‌اند.

اما در زمان ما حضور موفقیت‌آمیز افراد وگان در همهٔ عرصه‌ها بیش از هر زمان دیگر (لااقل در چندین قرن گذشته) به چشم می‌خورد. این افراد، اثبات زنده بر این مدعا هستند که نه برای سالم و قوی بودن، نه برای زیبا بودن، نه برای ورزشکار بودن، نه برای داشتن اندام فوق‌العاده ورزیده، نه برای داشتن هوش سرشار و رسیدن به مراتب بالای علمی و نه برای هیچ چیز دیگر، بشر کنونی نیازی به مصرف محصولات حیوانی ندارد.

افراد مشهور و سلبریتی‌هایی مانند:

پزشکان وگان معروفی مانند:

بدنسازان معروف در سطح دنیا مانند:

ورزشکاران مطرح در سطح دنیا در سایر رشته‌ها مانند:

 • فیونا اوکس (Fiona Oakes) که از ۶ سالگی وگان بوده و تا کنون ۴ رکورد جهانی در زمینهٔ دوی استقامت در گینس ثبت کرده است
 • کم آوسام (Cam Awsome)، چهرهٔ مطرح بوکس در سطح جهانی
 • میشائلا کوپنهاور (Michaela Copenhaver)، قایقران مطرح در سطح دنیا
 • اسکات ژورک (Scott Jurek)، چهرهٔ سرشناس و برندهٔ چندین عنوان قهرمانی در دوی ماراتون خیلی طولانی که  از ۲۰ سال پیش تا کنون وگان بوده است
 • نواک جوکوویچ (Novac Djokovic)، قهرمان مطرح تنیس دنیا
 • لویز همیلتون (Lewis Hamilton)، قهرمان و چهرهٔ سرشناس در مسابقات فرمول ۱
 • مگان داهامل (Megan Duhamel)، چهرهٔ مطرح دنیا در زمینهٔ اسکیت نمایشی
 • جک لیندکویست (Jack Lindquist)، دوچرخه‌سوار مطرح در سطح دنیا
 • ژان ژوزف (John Joseph)، مرد آهنین و نامی در رشتهٔ ورزش سه‌گانه (triathlon) که یک کتاب هم با عنوان «گوشت برای سوسول‌هاست» نوشته است.
 • و راه دور نرویم: پاتریک بابومیان که متولد ایران و قوی‌ترین مرد آلمان است. او که از سال ۲۰۰۵ گیاه‌خوار و از سال ۲۰۱۱ وگان بوده است یکی از شناخته‌شده‌ترین نام‌های دنیا در زمینۀ قدرت بدنی است. در سال ۲۰۱۳ او در فستیوال وگان کانادا شرکت کرد و در حالی که یک فریم بزرگ ۵۵۰ کیلوگرمی را روی شانه‌هایش گذاشته بود، ۱۰ متر راه رفت و با این کار یک رکورد جدید را در گینس ثبت کرد.
  او پس از این پیروزی گفت:
  «این یک پیام به کسانی است که فکر می‌کنند برای سالم یا قوی بودن باید محصولات حیوانی بخورند. دو سال بعد از وگان شدنم من قوی‌تر از همیشه هستم و روز به روز عملکردم بهتر می‌شود... وگان شوید و قدرت را حس کنید!»

همچنین در دنیای فلسفه، علم، سیاست و ادب معاصر، چهره‌های وگان زیادی حضور دارند (تعدادی از آنها در اینجا لیست شده‌اند) و گروهی از آنها در زمینهٔ ترویج  پاک‌گیاه‌خواری نیز فعال‌اند.

و این‌ها فقط مشتی از خروارند. تعداد افراد وگان موفق و نامی در همهٔ زمینه‌ها آنقدر زیاد است که نمی‌توان به همه اشاره کرد و روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود.

امکانات برای داشتن یک تغذیهٔ سالم و مناسب گیاهی فراهم‌ است. کافیست جهان‌بینیمان این باشد که «می‌خواهم به دیگران آسیب و آزار کمتری برسانم و مسئولانه‌تر انتخاب کنم و با آگاهی به طرف گزینه‌هایی در غذا، پوشاک و غیره پیش بروم که در همان حال که نیازهای مرا برآورده می‌کنند، باعث استثمار و خشونت بیشتر نشوند و منابع کمتری را مصرف کنند».

از هزاران سال پیش، گروهی از آزاداندیشان تلاش کرده‌اند به مردم بگویند «کشتن حیوانات برای غذا لازم نیست» و به نظر می‌رسد با توجه به همسو شدن آرای فعالان حقوق حیوانات، فعالان محیط زیست، فیلسوفان، پزشکان و هنرمندان در زمان حاضر این حرکت بالاخره منحنی سخت خود را پشت سر گذاشته است و دارد به بار می‌نشیند. ما در زمینهٔ رهایی حیوانات از این سرنوشت شوم که هزاران سال دنبالشان کرده و روز به روز شوم‌تر شده است به یک نقطهٔ تاریخی رسیده‌ایم. مبارزه با به بردگی کشاندن و استثمار و کشتار حیوانات، چالشِ بزرگ زمان ماست همانطور که مبارزه با برده‌داری و خشونت در برابر زنان و کودکان و رسیدن به حقوق مساوی زنان و مردان و غیره چالش بزرگ نسل‌های پیشین ما بود (که البته هنوز هم ادامه دارند و جای کار بسیار دارند). باید مشخص کنیم کدام طرف تاریخ ایستاده‌ایم.

این گوی و این میدان...