روغن زیرهٔ سیاه، یک مادهٔ موثر طبیعی در مقابله با کنه‌ها در سگ‌ها

 

cumin
فصل گرما فصل کنه‌هاست. کنه‌ها مخصوصاً در بیابان‌ها، پارک‌ها و همچنین مناطقی که آب و هوای مرطوب دارند خیلی زیاد هستند و مقابله با کنه‌ها در فصل گرما برای بسیاری از سرپرستان سگ‌ها و مخصوصاً کسانی که نقاهتگاه یا پناهگاه حیوانات دارند، مشکل‌ساز می‌شود.

dog tick4

 

dog tick5

برای دور کردن کنه‌ها از حیوانات، روش‌های مختلفی وجود دارند. قطره‌های شیمیایی که در پشت گردن حیوانات چکانده می‌شوند و تا چند هفته از نزدیک شدن کنه‌ها به حیوانات جلوگیری می‌کنند، محبوب‌ترین روش در میان سرپرستان حیوانات است. برخی از این قطره‌ها نه‌تنها می‌توانند کنه‌ها را از حیوانات دور کنند بلکه تمام کنه‌های چسبیده به حیوان را در طول یک روز می‌کشند. استفاده از این قطره‌ها، یک راه نجات سریع برای حیواناتی است که به شدت درگیر کنه‌ها هستند ولی باید به چند نکته توجه کرد:

۱. این مواد در واقع سم هستند وبرای حیوانات ضعیف یا توله‌ها مناسب نیستند.

۲. دقت به دوز این مواد بر اساس وزن حیوانات بسیار مهم است.

۳. این مواد را فقط می‌توان برای حیواناتی استفاده کرد که داخل برکه‌ها، دریا، حوض‌ها و غیره شنا نمی‌کنند چون این مواد شیمیایی برای حیوانات آبزی کشنده‌اند.

۴. بدن برخی از حیوانات به برخی از این مواد شیمیایی واکنش منفی نشان می‌دهد و ممکن است این مواد مسایل جدی برای حیوانات ایجاد کنند (البته این موارد نادرند).

۵. هزینهٔ خرید این مواد برای کسانی که نقاهتگاه یا پناهگاهی با چندصد حیوان دارند آنقدر زیاد است که عملاً امکانش نیست (مخصوصاً در ایران)

با توجه به این مسایل، برخی از سرپرستان سگ‌ها یا مدیران پناهگاه‌ها ترجیح می‌دهند از مواد طبیعی برای دور کردن کنه‌ها از حیوانات تحت سرپرستیشان استفاده کنند. برای نمونه، مالیدن مقداری روغن نارگیل به زیر بغل‌ها، پشت گردن و داخل گوش‌های سگ‌ها می‌تواند کنه‌ها را از آنها دور کند. یکی از موثرترین مواد طبیعی در مقابله با کنه در سگ‌ها، روغن زیرهٔ سیاه است. چکاندن روزانهٔ چند قطره روغن زیرهٔ سیاه در غذا یا آب سگ‌ها یا چکاندن هفتگی چند قطره روغن زیرهٔ سیاه در پشت گردن سگ و مالش آن، هم کنه‌ها، هم مگس‌ها و هم عاملان جرب را از سگ دور می‌کند. علاوه بر این، چکاندن چند قطره روغن زیرهٔ سیاه در غذا یا آب می‌تواند تکثیر قارچ‌ها در غذا یا آب را به تعویق بیندازد و در نتیجه غذا یا آب را مدت طولانی‌تری تازه نگه دارد. با وجود این محاسن، باید توجه داشت که:

۱. از این روش نباید به مدت خیلی طولانی استفاده کرد چون ممکن است باعث ناراحتی کبدی در سگ‌ها شود. استفاده از این روش باید به دو سه ماه از سال که کنه‌ها بیشترین خسارت را وارد می‌کنند محدود شود.

۲. روغن زیرهٔ سیاه برای سگ‌های باردار یا سگ‌هایی که بیماری کبدی دارند مناسب نیست.۳. باید از دوز کم (دو سه قطره در روز) شروع کرد و واکنش بدن سگ نسبت به روغن زیرهٔ سیاه را دید. در نهایت، مقدار روغن زیرهٔ سیاه که به صورت خوراکی به یک سگ بزرگ داده می‌شود نباید بیشتر از ده قطره در روز باشد.۴. این روش فقط برای سگ‌هاست و مصرف روغن زیرهٔ سیاه برای گربه‌ها بسیار خطرناک است.