نگهداری از جوجه کلاغ‌های یتیم یا آسیب دیده

baby

جوجه کلاغ‌ها خیلی زود و قبل از آنکه پرواز کردن را کاملاً یاد بگیرند لانه را ترک می‌کنند. این قضیه در مورد سایر پرندگان هم صادق است. علت آن است که یک لانه با چند جوجۀ بی‌دفاع دشمنان زیادی را به خود جلب می‌کند و به هیچ وجه جای امنی برای جوجه‌ها نیست و نهایت تلاش والدین آن است که به محض آنکه جوجه‌ها می‌توانند تا حدودی مستقل زندگی کنند آنها را از لانه دور کنند ولی همچنان آنها را زیر نظر دارند و حتی به آنها غذا می‌دهند. برای همین هم بسیار مهم است که تشخیص دهیم آیا جوجه‌ای واقعاً از لانه به پایین افتاده است یا روی زمین است چون وقت آن فرار رسیده است که به تدریج روی پای خودش بایستد. در مورد دوم هرگز نباید پرنده را با خود به خانه برد چون والدین در همان اطراف هستند و او را زیر نظر دارند و خودش کم کم از عهدۀ زندگی جدید بر می‌آید.


از کجا بفهمیم که جوجه‌ به سن زندگی مستقل رسیده است یا نه؟

برای این کار یک روش خیلی ساده وجود دارد: جوجه را روی انگشت خود قرار دهید. اگر جوجه بتواند چنگال‌های خود را دور انگشت شما یا یک میله حلقه کند و با حفظ تعادل بایستد، می‌تواند به طور مستقل زندگی کند ولی اگر نتواند تعادل خود را حفظ کند در نتیجۀ یک اتفاق از لانه سقوط کرده است.


بردن پرنده به خانه باید آخرین راه حل باشد

نگهداری از جوجه‌کلاغ‌ها کار آسانی نیست و از عهدۀ هر کسی بر نمی‌آید. کلاغ‌ها می‌توانند حیوانات خانگی فوق‌العاده‌ای باشند. آنها به شدت به سرپرست خود خو می‌گیرند و دقیقاً مانند یک گربه یا سگ عمل می‌کنند ولی آیا این اتفاق به نفع حیوان است؟ جامعۀ کلاغ‌ها حیواناتی را که کاملاً اهلی شده‌اند به راحتی نمی‌پذیرند. علاوه بر این، کلاغ‌هایی که توسط انسان‌ها بزرگ شده‌اند، به آدمها اعتماد زیادی دارند و این اعتماد معمولاً به زیان آنها تمام می‌شود. به همین دلیل، حتی اگر مجبور شدید این کار را به عنوان راه حل آخر برای نجات یک جوجه انجام دهید، باید تلاش کنید جوجه را در اولین فرصت ممکن به جامعه‌اش باز گردانید. کلاغ‌ها حافظۀ قوی دارند و حتی اگر چند ماه یکی از اعضا گروه خود را ندیده باشند، او را به یاد می‌آورند.

برای تشخیص آنکه آیا باید جوجه را به خانه ببرید، جوجه را زیر نظر بگیرید و سعی کنید از نزدیک شدن گربه‌ها و حیوان‌های وحشی به او جلوگیری کنید. آیا والدین جوجه در نزدیکی هستند؟ آیا به او غذا می‌دهند؟ تا وقتی جوجه زیر نظر والدین خود است و توسط آنها تغذیه می‌شود از بردن او به خانه خودداری کنید. همۀ امکانات را در نظر بگیرید. آیا لازم است به او غذا بدهید؟ آیا ممکن است همانجا به او غذا بدهید؟ با دست زدن یا غذا دادن به او، والدین او را ترک نخواهند کرد پس نگران این موضوع نباشید.


اگر به این نتیجه رسیدیم که جوجه بدون کمک ما شانسی برای بقا ندارد چکار کنیم؟

جوجه‌کلاغ‌ها تا ۲٫۵ ماهگی کاملاً به والدین خود وابسته‌اند و این وابستگی حتی خیلی بیشتر از حیوانات پستاندار مانند سگ یا گربه است. اگر قرار باشد به یک توله سگ یا بچه گربه غذا بدهید این کار را باید هر ۲ ساعت یک بار انجام دهید ولی یک جوجه‌کلاغ باید هر روز از زمان طلوع آفتاب تا زمان غروب آفتاب هر ۱۰ تا ۲۰ دقیقه یک بار غذا بخورد! اگر جوجه‌ها خیلی کوچک هستند و هنوز پر در نیاورده‌اند، باید در جای گرم نگهداری شوند و از لامپ‌های مخصوص برای گرم کردن آنها استفاده شود.

 

غذای مناسب برای جوجه‌ کلاغها

کلاغ ها همه‌چیزخوارند. کلاغ‌های در حال رشد به پروتئین و کلسیم زیادی نیاز دارند. ۲۵ تا ۵۰ درصد غذای آنها باید پروتئین باشد. برای این کار می‌توانید غذای تر سگ با پروتئین بالا بگیرید. روی برچسب، مشخص است چند درصد غذا پروتئین است. اگر پروتئین موجود در غذا کافی نیست، می‌توانید پودر پروتئین خالص یا پودر بدون طعم ژلاتین به این غذا اضافه کنید.

دستور برای درست کردن غذا:
مواد زیر را با هم مخلوط کنید:

  • ۲ فنجان غذای تر سگ
  • ۱ فنجان سرلاک پر پروتئین بچه
  • یک تخم‌مرغ آب‌پز شده (زرده مهم است)


وقتی جوجه‌ها کمی بزرگتر می‌شوند، می‌توانید ذرت، تخم آفتابگردان، بادام زمینی بدون نمک، میوه و غیره هم به آنها بدهید. این فیلم و این فیلم روش غذا دادن به جوجه کلاِ ها را نشان می‌دهند. 

منبع:
http://www.birds.cornell.edu/crows/babycrow.htm