پروژهٔ مهد کودک فیل‌ها

اگر چه خرید و فروش عاج در بیشتر جاهای دنیا ممنوع است، هر سال ۳۵۰۰۰ فیل به طور غیر مجاز برای عاج شکار می‌شوند (هر ۱۵ دقیقه یک فیل). بچه فیل‌ها که به مدت خیلی طولانی به مادرشان وابسته‌اند و بدون مادر شانسی برای بقا ندارند، معمولاً در نتیجۀ گرسنگی می‌میرند یا توسط حیوانات وحشی دیگر کشته می‌شوند. تعدادی از سازمان‌های حقوق حیوانات، از جمله، سازمان IFAW که یکی از بزرگترین سازمان‌های حمایت از حیوانات در سراسر دنیاست، پروژه‌های بلندمدت موثری برای نگهداری از بچه فیلهای یتیم و برگرداندن آنها به طبیعت دارند یا از پروژه‌هایی که توسط مقامات محلی آفریقا شروع شده‌اند حمایت می‌کنند مثلاً در پارک ملی شهر کافوئه در کشور زامبیا، یک پروژۀ منظم برای نجات بچه فیل‌ها وجود دارد. این پارک ملی، یک «مهدکودک» برای فیل‌های یتیم دارد. بچه فیل‌ها معمولاً گیج و ضعیف از سوء تغذیه و در حالی که از مرگ مادر ضربۀ روحی شدیدی دیده اند و هنوز در حالت شوک هستند،  پیدا میشوند و به این مهد کودک آورده می‌شوند. هر فیل یک مربی دارد که مانند مادر از او مراقبت می‌کند. بچه فیل‌ها تا دو سالگی شیر می‌خورند و در تمام این مدت، در مهد کودک می‌مانند. مربیان هر دو یا سه ساعت یک بار برای بچه فیل‌ها شیر مخصوص درست می‌کنند و با شیشه به آنها می‌خورانند. بیشتر مربیان حتی شبها در کنار بچه فیل‌ها می‌خوابند تا اگر آنها کابوس می‌بینند و از خواب می‌پرند کاملاً به آنها نزدیک باشند. در مدت مهدکودک، مربیان کارهایی مثل حمام گِل گرفتن و خوردن گیاهان را به بچه فیلها یاد می‌دهند. پس از دو سالگی، بچه فیل‌ها به قسمت بزرگترها آورده می‌شوند و در حالی که مربیان آنها را زیر نظر دارند و از حیوانات وحشی محافظت می‌کنند می‌توانند هر روز ساعت‌ها پیاده‌روی کنند، با طبیعت کاملاً آشنا شوند و حتی با گله‌های فیل در پارک وحش ارتباط برقرار کنند. پروسۀ ‌بزرگ کردن و آماده کردن یک بچه فیل برای برگشت به طبیعت و یک زندگی طبیعی ممکن است تا ۱۰ سال طول بکشد. پس از این دوره، فیل‌ها زندگی مستقل خود را در پارک وحش آغاز می‌کنند.سازمان IFAW در کنار حمایت از پروژه‌های نگهداری و بزرگ کردن بچه فیل‌های یتیم، پروژه‌های موثری برای جلوگیری از شکار فیل و همچنین، آموزش مخصوص ماموران گمرک برای کشف محموله های عاج و جلوگیری از قاچاق و فروش آنها دارد. 

چطور می‌توانیم از فیل‌ها حمایت کنیم؟

۱- مراقب باشیم وسایلی را که در آنها عاج به کار رفته است نخریم و به دیگران نیز آگاهی بدهیم.

۲- اگر به کشورهایی سفر می‌کنیم که از فیل‌ها به عنوان حیوانات سواری و تفریحی استفاده می‌کنند به هیچ عنوان از این تجارت کثیف حمایت نکنیم.

۳- هرگز به سیرک‌ها یا جاهای دیگری که از حیوانات وحشی، از جمله فیل‌ها، در برنامه‌های نمایشی خود استفاده می‌کنند وارد نشویم. 

۴- در صورت امکان از پروژه‌هایی که از فیل‌ها و زیستگاه‌هایشان محافظت می‌کنند پشتیبانی مالی کنیم.

 

فیل‌ها هرگز فراموش نمی‌کنند! ما هم آنها را فراموش نکنیم!