استفاده از پتیشن‌ها برای مبارزه با حیوان‌آزاری یا دفاع از حقوق حیوانات

online petition

بسیاری از تغییرات بزرگ در زمینهٔ حقوق حیوانات در سراسر دنیا در نتیجهٔ اعتراضات درازمدت و سازمان یافتهٔ حیواندوستان رخ داده‌اند. اعتراض از طریق پتیشن‌ها یکی از ساده‌ترین راه‌های موثر برای جلب توجه مسئولان نسبت به آزار حیوانات و جلب حمایت آنها برای رسیدگی به تخلفات و تدوین قوانین در راستای حفظ حقوق حیوانات در درازمدت است. متاسفانه استفاده از این ابزار ساده و کارآمد هنوز آنطور که باید و شاید در بین حامیان حیوانات در ایران جا نیفتاده است. اگر شاهد حیوان‌آزاری در خیابان، خانه‌ها، باغ‌وحش‌ها و غیره بوده‌اید و مدرکی از آن در دست دارید یا فیلمی از آزار حیوانات در ایران در اینترنت می‌بینید و هنوز پتیشنی در بارهٔ آن وجود ندارد، پتیشنی برای پی‌گیری و رسیدگی به آن ایجاد کنید و آدرس ایمیل سازمان‌هایی را که مسئول رسیدگی به این تخلف‌اند در پتیشن قرار دهید.

ایجاد پتیشن

برای ایجاد و امضای پتیشن‌ها، سایت‌های زیادی وجود دارند. دو سایت از بین سایت‌های معتبر برای پتیشن‌ها سایت change.org و care2.com هستند. روش کار این سایت‌ها به این صورت است که:

۱-  پتیشنی ایجاد می‌کنید و موضوع و متن پتیشن را مشخص می‌کنید و عکس یا ویدئویی را به آن ضمیمه می‌کنید.

۲-  یک یا چند شخص یا سازمان را به عنوان «تصمیم گیرندگان» این پتیشن معرفی می‌کنید. این‌ها کسانی‌اند که باید به اعتراض یا درخواست شما رسیدگی کنند.

۳-  در بهترین حالت، علاوه بر نام، آدرس ایمیل «تصمیم گیرندگان» را هم وارد می‌کنید و متن ایمیلی را هم که قرار است برای آنها فرستاده شود، می نویسید. در این حالت، هر بار که شخصی این پتیشن را امضا می‌کند یک ایمیل با متنی که شما به عنوان ایجاد کنندهٔ پتیشن نوشته‌اید برای همهٔ تصمیم گیرندگان فرستاده می‌شود.

۴-  در صورت تمایل، بعد از آنکه تعداد امضاهای پتیشن به حد نصاب مورد نظر رسید، می‌توانید لینک پتیشن را که در آن تعداد امضا کنندگان مشخص است با ایمیل به آدرس ایمیل تصمیم گیرندگان بفرستید.

از کجا بدانیم چه سازمان یا سازمان‌هایی را به عنوان «تصمیم گیرندگان» معرفی کنیم؟

اگر تصمیم گیرندهٔ یک پتیشن اشتباه انتخاب شده باشد، پتیشن، ارزش چندانی ندارد. برای انتخاب درست لیست تصمیم گیرندگان، به چند نمونهٔ زیر توجه کنید:

سناریوی ۱:

شاهد سگ‌کشی یا گربه‌کشی سازمان یافته از طرف یک شهرداری هستید: در این حالت، بهتر است گیرندگان پتیشن شما سازمان مرکزی محیط زیست، سازمان محیط زیست استان مربوطه و خود شهرداری متخلف باشند.

سناریوی ۲:

شاهد آزار حیوانات در یک باغ‌وحش‌اید: در این حالت، بهتر است گیرندگان پتیشن شما سازمان مرکزی محیط زیست، سازمان محیط زیست استان مربوطه و شهرداری شهری باشد که باغ‌وحش در آن است.

سناریوی ۳:

شاهد آزار سگ‌ها یا گربه‌ها یا حیوانات وحشی توسط افراد خصوصی هستید: در این حالت، بهتر است گیرندگان پتیشن شما سازمان مرکزی محیط زیست و سازمان محیط زیست استان مربوطه باشند.

سناریوی ۴:

از تولید کننده یا شرکتی درخواستی دارید مثلاً می‌خواهید از مسئولان یک تولید کنندهٔ مواد غذایی گیاهی درخواست کنید برای حفظ بیشتر حقوق حیوانات در محصولاتشان از تخم‌مرغ و لبنیات استفاده نکنند. در این حالت، قصد شما اعتراض نیست بلکه یک درخواست است. در این صورت، گیرندهٔ پتیشن شما فقط خود تولید کننده است و نه سازمانی دیگر.

روش ایجاد پتیشن

روش ایجاد یک پتیشن جدید در بسیاری از سایت‌ها مشابه هم است. در این قسمت، مراحل ایجاد یک پتیشن جدید در سایت change.org را نشان می‌دهیم:

۱-  به صفحهٔ لاگین سایت change.org بروید.

۲-  اگر قبلاً در سایت change.org اکانتی ایجاد کرده‌اید، فقط باید آدرس ایمیل و کلمهٔ رمز خود را وارد کنید و روی دکمهٔ log in کلیک کنید.

login

۳-  اگر هنوز اکانتی در این سایت ندارید می‌توانید یک اکانت جدید ایجاد کنید. برای این کار:

  • روی لینک sign up کلیک کنید.
    sign up
  • نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و یک کلمهٔ رمز را وارد کنید و روی دکمهٔ sign up کلیک کنید.
    sign up2
  • در این مرحله، یک ایمیل به آدرس شما فرستاده می‌شود. روی لینکی که در این ایمیل است کلیک کنید. یک صفحهٔ جدید باز می‌شود. در این صفحه کلمهٔ رمزی را که قبلاً انتخاب کرده بودید وارد کنید و روی دکمه کلیک کنید.

۴-  برای ایجاد یک پتیشن جدید به صفحهٔ اصلی سایت بروید و روی دکمهٔ start a petition کلیک کنید.

start petition

۵-  برای پتیشن یک عنوان گویا و در عین حال، کوتاه انتخاب کنید مثلاً «تقاضا برای رسیدگی به مورد گربه‌آزاری در شهر ایکس». روی دکمهٔ continue کلیک کنید.

title

۶-  نام اشخاص یا سازمان‌های تصمیم گیرنده را وارد کنید (ایمیل آنها را در مراحل آخر وارد می‌کنیم) و روی دکمهٔ continue  کلیک کنید.

choose decision makers

۷-  موضوع یا مورد حیوان‌آزاری را شرح دهید. ساده‌ترین کار آن است که متن را خطاب به تصمیم گیرندگان بنویسید و بعداً از همین متن به عنوان متن ایمیلی که قرار است برای تصمیم گیرندگان ارسال ‌شود استفاده کنید. متن باید گویا باشد و در آن کاملاً مشخص باشد درخواست شما چیست. درخواست شما می‌تواند رسیدگی به یک مورد حیوان‌آزاری خاص باشد یا اعمال استراتژی‌های خاص برای دفاع از حقوق حیوانات یا دستگیری یک شخص خاص یا.... متن باید در نهایت ادب و احترام نوشته شده باشد و فقط گله نباشد بلکه نشان بدهد که شما امیدوارید تصمیم گیرندگان به مورد رسیدگی خواهند کرد. در غیر این صورت، احتمالاً نه تنها پتیشن تاثیر مثبتی به حال حیوانات نخواهد داشت بلکه اثر عکس خواهد گذاشت. از درخواست برای مجازات‌های خشونت‌آمیز برای عاملان حیوان‌آزاری جداً خودداری کنید. هدف ما، مبارزه با خشونت است و استفاده از خشونت برای مبارزه با خشونت یک دام خطرناک است که ما را به جایی نمی‌رساند بلکه حیوانات و خود ما را بیشتر در قهقرا فرو می‌برد. بعد از نوشتن متن، روی دکمهٔ continue کلیک کنید.

description2

۸-  یک پنجرهٔ کوچک باز می‌شود. روی این پنجره هم دکمهٔ  continue کلیک کنید.

۹-  روی دکمهٔ upload photo  کلیک کنید و عکسی را که مورد حیوان‌آزاری را نشان می‌دهد انتخاب کنید یا اگر فیلمی از مورد حیوان‌آزاری دارید، لینک آن را در قسمت مربوطه وارد کنید و سپس روی دکمهٔ Embed video کلیک کنید. سپس روی دکمهٔ Save and preview کلیک کنید.

upload photo

۱۰-  روی دکمهٔ Edit کلیک کنید.
edit1

۱۱- آدرس ایمیل تصمیم دهندگان را وارد کنید. در صورت لزوم تصمیم گیرنده‌ای را حذف کنید یا تصمیم گیرندگان جدید اضافه کنید. برای اضافه کردن یک تصمیم گیرندهٔ جدید باید نام سازمان یا شخص، (در صورتی که شخص است) سِمت شخص در سازمان و از همه مهم‌تر آدرس ایمیل تصمیم گیرنده را وارد کنید.

add a decision maker

۱۲- متن ایمیل را وارد کنید. اگر شرح پتیشن را خطاب به تصمیم گیرندگان نوشته‌اید، می‌توانید عین همان متن را در اینجا کپی کنید.

edit2

 

۱۲- در قسمت Add topics می‌توانید دسته‌بندی پتیشن را مشخص کنید تا احتمال مشاهدهٔ پتیشن توسط افرادی را که به موضوع حقوق حیوانات علاقه دارند بالاتر ببرید. مثلاً می توانید در این قسمت Animals را انتخاب کنید.

select topic

۱۳- با کلیک روی دکمهٔ Save تغییرات را ذخیره کنید و سپس در بالای صفحه روی دکمهٔ publish کلیک کنید. از این لحظه به بعد دیگران می‌توانند پتیشن را ببینند و امضا کنند.

save changes

۱۴- لینک پتیشن را کپی کنید و در شبکه‌های اجتماعی پخش کنید.

copy link

۱۵- سایت change.org اولین هدف را روی ۱۰۰ امضا فرار می‌دهد. اگر ۱۰۰ نفر آن را امضا کنند هدف را روی ۲۰۰ قرار می‌دهد و اگر تعداد امضا کنندگان به ۲۰۰ برسد، هدف بعدی ۵۰۰ امضا خواهد بود و به همین ترتیب ادامه پیدا خواهد کرد.

۱۶- شما در هر لحظه می‌توانید لینک پتیشن را باز کنید، روی دکمهٔ Edit کلیک کنید و مشخصات پتیشن شامل عنوان، شرح، متن ایمیل و لیست تصمیم گیرندگان را تغییر دهید. این تغییرات شامل ایمیل‌هایی که تا این لحظه فرستاده شده‌اند نخواهد بود.

۱۷- همچنین اگر اتفاق تازه‌ای در مورد موضوع پتیشن اتفاق می‌افتد (مثلاً مسئولان تصمیم می گیرند کاری صورت دهند)، می توانید با کلیک روی post an update امضا کنندگان را از این موضوع آگاه کنید. 

post an update