سویا و گیاه‌خواری

آیا مصرف سویا برای گیاه‌خواران ضروری است؟

درست است که سویا یک منبع پروتئینی گیاهی کامل است ولی تمام اسیدهای آمینهٔ مورد نیاز بدن را می‌توان با مصرف ترکیبی از حبوبات دیگر، غلات و سبزیجات به دست آورد و هیچ ضرورتی برای مصرف سویا در یک تغذیهٔ گیاهی وجود ندارد. بد نیست بدانیم که بیشتر حبوبات از نظر پروتئینی بسیار نزدیک به سویا هستند.

در واقع، آنچه باعث رایج شدن سویا به عنوان قسمتی از غذای گیاه‌خواران شده است «ضرورت» آن نیست بلکه سابقه و تاریخچهٔ طولانی‌تر آن در تولید فرآورده‌های جایگزین گوشت است. این در حالی است که غذاهای گیاهی که می‌توانند نقش جایگزین گوشت را بازی کنند بسیار متنوع‌اند. برای نمونه با انواع حبوبات و سبزیجات یا ترکیب آنها می‌توان بهترین برگرها و سس‌های خوشمزهٔ جایگزین گوشت را درست کرد، با گلوتن (پروتئین سویا) می‌توان سوسیس و کالباس گیاهی درست کرد و غیره....

برای آگاهی بیشتر در مورد تامین پروتئین در تغذیهٔ گیاهی به این صفحه مراجعه کنید. 

آیا مصرف سویا باعث نابودی جنگل‌ها نمی‌شود؟

soy farm

امروزه بیشتر سویای مصرفی دنیا در آمریکای جنوبی کشت می‌شود و روز به روز بر تعداد مزارع بزرگ و یکدست سویا در این منطقه افزوده می‌شود. برای ایجاد این مزارع، جنگل‌های بارانی از جمله قسمت‌هایی از آمازون را نابود می‌کنند. نابودی جنگل‌ها نه تنها به محیط زیست آسیب جدی می‌زند بلکه باعث نابودی و رنج گونه‌های حیوانی و حتی مردم ساکن این مناطق می‌شود. هر سال ۱ تا ۲ میلیون هکتار از جنگل‌های بارانی آمریکای جنوبی نابود می‌شوند: ۷۰ درصد این جنگل‌ها نابود می‌شوند تا تبدیل به چراگاه دام شوند. دومین دلیل برای نابودی این جنگل‌ها تبدیل آنها به کشتزار سویاست که ممکن است در نگاه اول انگشت اشاره را به سمت گیاه‌خواران بچرخاند ولی واقعیت دقیقاً عکس این است. ۸۰ درصد سویای کشت شده در دنیا به مصرف غذای دام و ۱۸ درصد به مصرف روغن سویا می‌رسد که در تولید سوخت ارگانیک، تولید رنگ، محصولات قنادی و روغن سرخ کردنی کاربرد دارد. در واقع، فقط ۲ درصد از سویای کشت شده به صورت شیر سویا، توفو و غیره به مصرف مستقیم انسان‌ها می‌رسد. توجه کنید که دامداری مقدار زیادی از پروتئین مصرفی به صورت خوراک دام را هدر می‌دهد. برای نمونه، برای تولید یک کیلوگرم گوشت گاو، ۶٫۵ کیلوگرم غذا (غله و سویا) مصرف می‌شود (منبع). در حالی که اگر این غذاهای گیاهی به مصرف مستقیم انسان‌ها می‌رسیدند برای تامین نیازهای جمعیت بشر نیاز به کشت این همه غله و سویا نبود و چه بسا لازم نبود این همه جنگل تبدیل به کشتزار شود یا سویای تغییر ژنتیکی داده شده کشت شود.

soy with logo

سویا و سلامتی

آیا سویا غذای سالمی است؟ آیا سویا نیروی مردانگی را کم می‌کند؟ در این صفحه به اطلاعات منتشر شده در مورد سویا پرداخته شده است.