مبارزهٔ موثر با حیوان‌آزاری

get active

حیوان‌آزاری همیشه و در همه جای دنیا وجود داشته و دارد و متاسفانه همیشه وجود خواهد داشت ولی باید برای به حداقل رساندن آن به طور جدی تلاش کنیم. شوربختانه در کشور ما ابعاد حیوان‌آزاری بسیار گسترده است که البته این چیز تازه‌ای نیست ولی در سال‌های اخیر، وجود اینترنت و شبکه‌های اجتماعی باعث شده است عموم مردم از ابعاد گستردهٔ آن بیشتر مطلع شوند. این آگاهی می‌تواند قدم اول برای شروع تغییر باشد به شرط آنکه حامیان حیوانات در ایران با موضوع به درستی برخورد کنند.

در حال حاضر، تقریباً ماهی نیست که چندین مورد حیوان‌آزاری در اینترنت منتشر نشود و این‌ها فقط چند نمونه از هزاران موردی است که هر روز رخ می‌دهد. تعدادی از این ویدئوها توسط خود متخلفان و به منظور جلب توجه و آزار روحی حیوان‌دوستان منتشر می‌شوند و تعدادی دیگر، توسط کسانی که شاهد این اتفاقات‌اند و می‌خواهند به آنها پایان دهند. بدون شک، عکس‌ها و فیلم‌ها تکان دهنده‌اند و باعث خشم و نفرت هر بیننده‌ای در برابر متخلفان می‌شوند ولی آیا با ناسزا گفتن و نفرین کردن مشکلی حل می‌شود؟ اگر واقعاً می‌خواهیم تغییری به وجود بیاوریم، در مواجهه با موارد حیوان‌آزاری منتشر شده در اینترنت به صورت سازمان یافته عمل کنیم:

۱- اگر هنوز پتیشنی برای درخواست از مسئولان برای رسیدگی به این عمل وجود ندارد، بهترین کار این است که یک پتیشن اینترنتی ایجاد کنیم. برای آگاهی بیشتر در این مورد به این صفحه مراجعه کنید.

 

۲- اگر وقت کافی برای ایجاد پتیشن نداریم، یک ایمیل محترمانه برای مسئولان مربوطه بزنیم. در بسیاری از موارد، مانند آزار حیوانات در باغ‌وحش‌ها و آزار حیوانات وحشی و همچنین، آزار حیواناتی مانند سگ و گربه می‌توان به مسئولان محیط زیست استان مربوطه شکایت کرد. برای این کار می‌توانیم در گوگل، سازمان محیط زیست استان مربوطه را جستجو کنیم و آدرس ایمیل را از قسمت «تماس با ما» کپی کنیم و یک ایمیل به این آدرس بفرستیم. همچنین، می‌توانیم ایمیل سازمان مرکزی محیط زیست (این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید)  را هم روی cc قرار دهیم تا پیغام تاثیر بیشتری داشته باشد. اگر حتی وقت پیدا کردن آدرس ایمیل سازمان محیط زیست استان مربوطه را ندارید، به قسمت «انتقادات و پیشنهادها» در سایت سازمان محیط زیست مرکزی مراجعه کنید و با پر کردن فرم، مورد حیوان‌آزاری را گزارش کنید.

 

۳- اگر شاهد عینی حیوان‌آزاری هستید یا سامانهٔ ۱۵۴۰ که یک سامانهٔ رایگان برای گزارش تخلفات محیطزیستی است تماس بگیرید و اگر جواب نگرفتید، با سازمان محیط زیست شهر یا استانتان تصمیم بگیرید (با جستجو در گوگل می‌توانید شماره را پیدا کنید). در این صفحه شمارهٔ تماس سازمان‌های محیط زیست استانی لیست شده است.

برای گزارش آسیب دیدگی حیوانات خانگی در شهر تبریز: سامانهٔ ۱۳۷ که مربوط به شهرداری است و با پناهگاه پردیس همکاری دارد.