آزاد کردن حیوانات از تله‌های چسبی

glue trap

استفاده از تله‌های چسبی، یکی از خشن‌ترین و غیر انسانی‌ترین راه‌ها برای کنترل جمعیت موش‌هاست. حیواناتی که به این تله‌ها می‌چسبند ممکن است روزها زجر بکشند تا بمیرند، روزهایی که هر لحظه‌اش مانند یک سال می‌گذرد. گاهی هم آنها برای نجات خود دست و پای خود را می‌جوند و قطع می‌کنند که باعث مرگ در نتیجۀ خونریزی می‌شود. این فیلم، صحنه‌هایی از زجر حیوانات اسیر شده در این تله‌ها را نشان می‌دهد.

glue traps1

علاوه بر این، این تله‌ها جان حیوانات دیگر مانند پرندگان، حلزون‌ها، گربه‌ها، جوندگان دیگر و غیره را نیز به خطر می‌اندازد.

glue trap2
اگر زمانی حیوانی گرفتار در یک تلۀ چسبی دیدید، می‌توانید جان او را نجات دهید. برای این کار به این وسایل نیاز دارید:

  • مقدار کمی روغن مایع خوراکی
  • چند تکه پارچه یا دستمال آشپزخانه
  • یک پارچۀ تر
  • یک جعبۀ کفش دردار که چند سوراخ برای نفس کشیدن در آن ایجاد شده است
  • بهتر است یک دستکش کلفت هم داشته باشید چون خطر گازگرفتگی وجود دارد.

مراحل نجات

این فیلم، روش نجات دادن حیوانات از تله‌های چسبی را نشان می‌دهد. 

 

۱- سر حیوان را با یک دستمال آشپزخانه بپوشانید تا آرام شود و تقلا نکند و با دستی که دستکش دارید از حرکت سرحیوان به طرف جایی که قرار است آزاد کنید جلوگیری کنید.


۲- چند قطره روغن را در جایی که بدن حیوان به تله چسبیده است بریزید و به آرامی ماساژ دهید. سعی کنید مقدار روغن حداقل باشد. روغن، چسب را حل می‌کند و کم کم قسمتهایی از بدن حیوان آزاد می‌شود. در قسمت‌های آزاد شده، یک دستمال یا پارچه بین بدن حیوان و تله قرار دهید تا دوباره نچسبد و به کار خود ادامه دهید تا تمام قسمت‌های بدن حیوان آزاد شود. این کار ممکن است چند دقیقه طول بکشد.


۳- با پارچۀ خیس روغن‌های اضافه را از روی بدن حیوان پاک کنید. حیوان را در جایی تاریک و گرم قرار دهید تا خشک شود. اگر امکانش را دارید حیوان را به دامپزشکی برسانید چون احتمال آنکه آسیب‌های درونی دیده باشد یا آب بدنش از دست رفته باشد زیاد است و یا ممکن است در نتیجۀ تقلای مداوم و طولانی تمام انرژی بدنش تحلیل رفته باشد و بعد از آزاد شدن دوام نیاورد. علاوه بر این، روغن مالیده شده به بدن حیوانات، تنظیم دمای بدن را بسیار سخت می‌کند. اگر به دامپزشک دسترسی ندارید، حیوان را در جای تاریک و گرم نگه دارید تا خشک شود و کمی آب برای خوردن در اختیار او قرار دهید. سپس او را داخل جعبۀ سوراخدار قرار دهید و در آن را بگذارید و به محلی مناسب و نزدیک برده، آزاد کنید. اگر وضعیت موش مناسب نیست، او را در یک کارتون قرار دهید و به او آب و غذا بدهید تا حالش بهتر شود.

 

برای دور کردن موش‌ها و جوندگان دیگر از منزل خود از روش‌های انسانی که در این صفحه ارائه شده است استفاده کنید و آگاهی‌رسانی کنید.

 

 

 

منبع:

http://www.peta.org/action/steps-to-rescue-animals-from-glue-traps